17 Март, 2026

Муцунски благодари на Марта Кос за личния ѝ ангажимент към евроинтеграцията на РСМ

Муцунски благодари на Марта Кос за личния ѝ ангажимент към евроинтеграцията на РСМ

Тимчо Муцунски, снимка: EPA/BGNES

Двамата са обсъдили и присъединяване на страната към Единната зона за плащания в евро (SEPA), както и инициативата за постепенно премахване на разходите за роуминг между страните от Западните Балкани и ЕС.

Министърът на външните работи на Република Северна Македония - Тимчо Муцунски, проведе среща с еврокомисаря по разширяването на Европейския съюз Марта Кос.

Муцунски е благодарил на Кос за личния ѝ ангажимент към процеса на присъединяване към общността, особено в контекста на участието и подкрепата ѝ на срещата на върха по Плана за растеж, която се проведе наскоро в Скопие.

Муцунски и Кос подчертаха силната подкрепа за разширяването на Съюза, както от държавите членки, така и от гражданите на Северна Македония, което се потвърждава от констатациите на последния „Евробарометър“, се казва в прессъобщение на министерството.

Муцунски е подчертал и, че „реформите, свързани с европейската интеграция, остават начело във вътрешнополитическия дневен ред, със силен акцент върху върховенството на закона и борбата с корупцията“.

Двамата са обсъдили и присъединяване на страната към Единната зона за плащания в евро (SEPA), както и инициативата за постепенно премахване на разходите за роуминг между страните от Западните Балкани и Европейския съюз. Решението по тази инициатива се очаква в началото на 2026 г. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Украйна осуети стратегическа офанзива, планирана от Русия за март

Зеленски: Украйна осуети стратегическа офанзива, планирана от Русия за март

Според независими военни експерти настъплението на руските войски наскоро е забавило ход, особено в южните части на страната, къде украинците са успели да си възвърнат и територии

Плаваща бомба в Средиземно море: Аварирал руски танкер заплашва Европа с екокатастрофа

Плаваща бомба в Средиземно море: Аварирал руски танкер заплашва Европа с екокатастрофа

Москва твърди, че корабът е станал мишена на украински морски дронове, насочени от либийското крайбрежие

Ройтерс: Дрон разпали пожар в комплекса на посолството на САЩ в Багдад

Ройтерс: Дрон разпали пожар в комплекса на посолството на САЩ в Багдад

Системата за противовъздушна отбрана C-RAM е свалила два дрона. Мобилните телефони на американското посолство са били изключени, когато от Ройтерс са се обадили за коментар.