11 Март, 2026

Муцунски: Държавите-членки на ЕС следват наратива, идващ от София. Там няма добра воля към РСМ

Муцунски: Държавите-членки на ЕС следват наратива, идващ от София. Там няма добра воля към РСМ

Това заяви северномакедонският външен министър Тимчо Муцунски преди срещата ЕС-Западни Балкан


Нашето място е в Брюксел като пълноправен член на Европейския съюз. Жалко е, че през последните години се сблъскваме с блокади на двустранна основа.

Това заяви северномакедонският външен министър Тимчо Муцунски преди срещата ЕС-Западни Балкани.

Съгласно Преговорната рамка, одобрена от всички държави членки на ЕС, а не на "двустранна основа", Северна Македония трябва да промени Конституцията, за да започне преговорния процес. Това условие е припомняно многократно от всички официални лица, включително и от председателя на ЕК Урсула фон Дер Лайен, председателя на Европейския съвет Антонио Коща, както и от комисаря по разширяване Марта Кос.

"Съжалявам, че през последните седмици не видяхме достатъчно добра воля в замяна, въпреки процесите на реформи, които осъществяваме и които са признати както в Брюксел, така и от държавите-членки. Ще продължим по пътя си - с фокус върху вътрешните реформи, а по отношение на двустранните въпроси ще търсим рационално решение, което няма да застраши националните интереси", каза Муцунски.

Министърът допълни, че в Скопие усещали "липса на добра воля от страна на София".

"Ако има добра воля и доверие, няма въпрос, за който да не може да се намери решение. Държавите-членки следват наратива, идващ оттам, и очакваме тяхната подкрепа в процеса на намиране на решение", каза още той.

Сподели:

Коментари (0)

НС прие на първо четене закона за лобизма - той е условие за средствата по ПВУ

НС прие на първо четене закона за лобизма - той е условие за средствата по ПВУ

Целта на законопроекта е да бъде осигурена прозрачност, равноправен достъп и ред, по който всички заинтересовани физически и юридически лица – представители на интереси, да изразяват мнение и да оказват въздействие

Протест пред МВР: „Ангели на пътя“ и близки на Митко от Цалапица искат оставката на шефа на пловдивската полиция

Протест пред МВР: „Ангели на пътя“ и близки на Митко от Цалапица искат оставката на шефа на пловдивската полиция

"Искам да кажа на г-н Дечев, че хора като Васил Костадинов не й трябват на полицията"

Областният управител на София прекрати обществената поръчка за поддръжка на парк "Врана"

Областният управител на София прекрати обществената поръчка за поддръжка на парк "Врана"

Класиран е само един участник - "Грийн Парк 2026" ДЗДД. Поради липсата на ефективна конкуренция за изпълнението на поръчката същата се прекратява