8 Юни, 2026

Муцунски пак се оплака от българска блокада и "двойни стандарти" по пътя към ЕС

Муцунски пак се оплака от българска блокада и "двойни стандарти" по пътя към ЕС
Тимчо Муцунски

Според него РСМ е направила много отстъпки

Северномакедонският външен министър Тимчо Муцунски остава категорично на позицията за отложено прилагане на конституционните промени и се оплака от блокада от съседите.

"Основният външнополитически приоритет на новото македонско правителство е пълната интеграция в Европейския съюз и този процес е ключов за реализиране на националните интереси", каза Муцунски пред испанската агенция ЕФЕ. Интервюто беше разпространено днес от северномакедонското външно министерство.

По отношение на процеса на европейска интеграция той отбеляза, че има "несправедлива билатерализация и двойни стандарти, които са станали част от процеса на присъединяване към Европейския съюз".

Муцунски твърди, че Северна Македония е направила повече от всяка друга държава за присъединяването си към Съюза, а "блокадите от нейните съседи са свързани с интересите на трети страни, които не искат европейско бъдеще на Западните Балкани."

"Ние сме страна, която получи статут на кандидат през 2005 г. и имаме много положителни препоръки от Европейската комисия за започване на преговори, но за съжаление още не сме стигнали. Това е нещо, което заслужаваме и се надяваме да постигнем възможно най-скоро." - каза още Муцунски.

Той заяви, че Северна Македония е направила много отстъпки, за да отговори на европейските изисквания, а новото правителство е готово да изпълни и останалите условия за доближаване до стандартите на ЕС.

"Това са критериите, по които искаме да ни оценяват. Не е честно да се оценява страната ни по субективни двустранни стандарти, които нямат нищо общо с ЕС. Когато има учебник по история за вземането на решения и разширяването на ЕС, ние ще бъдем в главата за несправедливата билатерализация." - допълни Муцунски.

Интервюто е направено по време на посещението му в Мадрид (11.09), по случай 30-годишнината от установяването на дипломатически отношения с Испания.

Днес Муцунски посети България, заедно с президента Гордана Силяновска-Давкова и министъра на културата Зоран Лютков. /БГНЕС

Сподели:
Френски изтребител свали дрон във въздушното пространство на Латвия

Френски изтребител свали дрон във въздушното пространство на Латвия

Дрон беше навлязъл и експлодирал във въздушното пространство на Молдова тази сутрин, намерен е в поле край село, недалеч от границата с Украйна

Русия обвини ЕС в натиск върху опозицията за повлияване на вота в Армения

Русия обвини ЕС в натиск върху опозицията за повлияване на вота в Армения

Изборите са спечелени от партията на министър-председателя Никол Пашинян. Русия беше обект на обвинения в опити за влияние върху изборния процес в Армения. 

Европа начерта 5 стъпки за край на войната, Зеленски настоява за тотален натиск над Русия

Европа начерта 5 стъпки за край на войната, Зеленски настоява за тотален натиск над Русия

Ние няма да умираме мълчаливо. Ние ще пренесем тяхната война на тяхна територия, безкомпромисен е украинският президент

Коментари (0)