7 Април, 2026

МВФ: Несигурност заради митата на Тръмп, но рецесия не се очертава

МВФ: Несигурност заради митата на Тръмп, но рецесия не се очертава

снимка: архив

По отношение на глобалната търговия, тя продължава да расте, въпреки протекционистките мерки, изтъква шефът на фонда Кристалина Георгиева

Стремежът на американския президент Доналд Тръмп към мащабни мита създава икономическа несигурност и отслабва доверието на инвеститорите, но не предизвиква непосредствен риск от рецесия. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева в интервю за „Ройтерс“.

Въпреки признаците на забавен растеж, Георгиева подчерта, че глобалната икономика остава устойчива. МВФ се готви за малка низходяща корекция на прогнозите си през април, но „рецесия не е на хоризонта“, посочи тя.

Според Георгиева митата, въведени от Тръмп след завръщането му в Белия дом, засега не оказват драматично въздействие върху икономиката, но несигурността около тарифната политика може да подкопае растежа в дългосрочен план. Основните американски борсови индекси вече са спаднали с близо 10% от средата на февруари.

На фона на високата задлъжнялост в много държави и ограниченията върху фискалната политика, МВФ предупреждава, че всяко забавяне на дезинфлацията може да затрудни рефинансирането на дълга и да отложи намаляването на лихвените проценти.

По отношение на глобалната търговия Георгиева отбеляза, че тя продължава да расте, въпреки протекционистките мерки. Търговията с услуги изпреварва тази със стоки, а малките и средните икономики търсят нови пътища за сътрудничество.

Относно ангажимента на САЩ към МВФ, Георгиева сподели, че първоначалната ѝ среща с американския финансов министър Скот Бесент е била „конструктивна“ и че Вашингтон осъзнава стратегическата роля на Фонда. Тя подчерта, че МВФ остава „глобален кредитор от последна инстанция“ и че през последните две години САЩ са спечелили около 3,2 млрд. долара от своите авоари в институцията.

Сподели:

Коментари (0)

Безплатната пътна помощ за автомобили отива в историята

Безплатната пътна помощ за автомобили отива в историята

Според служебния регионален министър е необходимо да се възстанови пазарната икономика, за да може всички фирми, оказващи пътна помощ в цялата страна да работят свободно

Шефът на БНБ пред Ройтерс: Обществената подкрепа за еврото у нас нараства

Шефът на БНБ пред Ройтерс: Обществената подкрепа за еврото у нас нараства

Инфлацията в България следва тенденциите в еврозоната, ефектът от въвеждането на еврото е минимален

Министър Трайков: Няма как да намалим акцизите на горивата, у нас са най-ниски

Министър Трайков: Няма как да намалим акцизите на горивата, у нас са най-ниски

Ако търговците не спазват пазарно поведение, ще се въведе таван при горивата