"Изразяваме надежда, че това не е умишлено търсена провокация"
МВнР на България порица македонските власти за задържането на представител на българската общност в РСМ на ГКПП Делчево заради притежавана от него българска литература.
"Категорично неприемливо е в 21 век да ставаме свидетели на действия, с които властите на една държава възпрепятстват упражняването на основни за демократичните общества права, каквото е правото на свободен пренос и достъп до информация. Още по-притеснителен е фактът, че тези събития се случват в страна, поставила си за цел интеграция в ЕС и публично декларираща своята привързаност към ценностите и принципите на този Съюз." - се казва в позицията на МВнР.
"Считаме за недопустимо да бъде забраняван достъпът до литература, която е свързана с лица и събития от общата история на България и Северна Македония и настояваме за незабавно прекратяване на подобни действия. Прави впечатление, че този необясним акт на граничните власти е предприет, след като България нееднократно призова темата за двустранните отношения да не бъде използвана като заложник във вътрешнополитическите процеси в Северна Македония. Изразяваме надежда, че това не е умишлено търсена провокация срещу обществата от двете страни на границата." - посочват от външното министерство.
Припомняме, инцидентът стана на граничния пункт Делчево-Станке Лисичково.
Книгите са отнети без никакво обяснение от македонския гражданин, но самият той - с инициали Т.Б., чакаше с часове разрешение да се прибере в родния си град. /БГНЕС
Още от България
Радев незабавно да прекрати опита да бъде закрита Комисията по досиетата
Атлантическият съвет на България (АСБ) изразява в своя позиция, че подобен въпрос не следва да бъде решаван чрез бюджетни процедури, а чрез открит законодателен процес, с активно обществено участие
"Възраждане": Отиваме самостоятелно на изборите за президент
Ако кандидатът ни е достатъчно силен и разпознаваем, той може да събере много сериозна подкрепа, особено на фона на очевидно сгромолясващото се пред нас управление на Радев, заяви Костадин Костадинов
Борисов за управляващите: Стига с тези оправдания, че някой друг е виновен
В правителството продължават да се държат като президентска институция...Копринков подрежда структурите на партията, не го подценявайте