5 Декември, 2025

Георг Георгиев: Външно работи по 10 случая на отнети българчета от техните родители

Георг Георгиев: Външно работи по 10 случая на отнети българчета от техните родители

Георг Георгиев

Трябва да бъдат добре информирани българите за различните система за закрила на детето

Българчета отнети от семействата им от норвежките власти – това не е нов случай. МВнР работи по 10 такива случаи. Това каза в ефира на Би Ти Ви Георг Георгиев – зам.-министър на МВнР, коментирайки репортаж по темата.

Тази държава има специфични закони, що се касае до закрила на детето. Проблемът идва, когато сме късно информирани. Възможностите за реакция – са силно намалени. Това което може да се предприеме, са да се ангажират българските консулства, които биха искали да съдействат, като извършат консултации със съответните власти, адвокатите да са запознати с съответните казуси. Предвид това, че в този случай няма служебни защитници, тоест задължително е да се търсят адекватна специализирана адвокатска помощ. При деца с двойно гражданство – консулът да присъства на делата, за да следи дали еднозначно се прилагат законите на страната. Но допълнително затруднение произтича от факта, че Норвегия не е част от ЕС, обясни Георгиев. 

Той изтъкна, че е задължително да бъдат добре информирани българските граждани за различните системи за закрила на детето в различните държави.

Сподели:

Коментари (0)

Бачев към Сметната палата: Нарушенията в Министерството на културата са преди мандата ми

Бачев към Сметната палата: Нарушенията в Министерството на културата са преди мандата ми

От първия ден на встъпването си в длъжност министърът на културата е извършил цялостен анализ на състоянието на системата и е действия за прекратяване на установените неправомерни практики във финансирането и отчитането, съобщават от Министерството на културата

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

Председателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев посочи, че това е първият вот с активното участие на най-младото поколение на България и заплаши с още по-голям протест от този на 1 декември

Росен Желязков: При успешен вот на недоверие премиерът подава оставката на кабинета

Росен Желязков: При успешен вот на недоверие премиерът подава оставката на кабинета

Депутати от опозицията се опитаха да аргументират искането за оставката на министър-председателя