7 Април, 2026

МВР проведе среща с представители на "ТикТок", искат чиста и свободна информационна среда

МВР проведе среща с представители на "ТикТок", искат чиста и свободна информационна среда

снимка: архив на Иван Анчев

Акцент в разговорите е била необходимостта от противодействие на опитите за манипулация на общественото мнение чрез дезинформация и фалшиви новини

"Заедно с г-жа Ивелина Дундакова - Началник на политическия кабинет на министъра и ст. комисар Владимир Димитров - Директор на дирекция "Киберпрестъпност" (ГДБОП - МВР) проведохме среща с представители на социалната мрежа "ТикТок". Повод за срещата беше тяхно работно посещение в България за преглед на двустранните отношения между социалната мрежа и правоохранителните органи при противодействие на нарушения в онлайн пространството."

Новината съобщава зам.-министърът на вътрешните работи Иван Анчев. Инициативата е свързана с предстоящите парламентарни избори на 19 септември и стартиращата на 20 март предизборна кампания.

"По време на срещата стигнахме до взаимно съгласие, че осигуряването на свободна и чиста информационна среда е от съществена важност за всяко гражданско общество. Акцентирахме върху необходимостта от противодействие на опитите за манипулиране на общественото мнение чрез дезинформация, фалшиви новини, в т.ч. и неистинско съдържание генерирано с изкуствен интелект. В този контекст бе отбелязана и нарастващата роля на координирани кампании за дезинформация и чуждестранно външно влияние, насочени към подкопаване на доверието в демократичния процес - тенденции, които са особено опасни по време на предизборна кампания. 

Представителите на „ТикТок“ подчертаха, че политическите агитации противоречат на правилата на платформата и заявиха готовност за своевременна реакция по сигнали за подобно съдържание. Бяха обсъдени и най-ефективните механизми за бърза проверка на факти и идентифициране на генерирано неистинско съдържание, в т.ч. за ограничаване на активността на фалшиви профили", посочва още Анчев.

Сподели:

Коментари (0)

EUobserver: Огромна манипулация помпа рейтинга на Румен Радев по модела на Джорджеску

EUobserver: Огромна манипулация помпа рейтинга на Румен Радев по модела на Джорджеску

„Информационната среда в България вече се оформя от сили, които никой не контролира или разследва, а изглежда и никой не бърза особено да ги разбере“, пише в свой коментар изданието

Надежда Йорданова: С атаките си срещу служебното правителство Радев се изравнява с Борисов и Пеевски

Надежда Йорданова: С атаките си срещу служебното правителство Радев се изравнява с Борисов и Пеевски

Според нея заявките на протеста са били категорични - спиране на корупцията, справедливост и освобождаване на институциите от зависимости.

Нанков показа хладнокръвие в една откровено токсична среда

Нанков показа хладнокръвие в една откровено токсична среда

Хората искат резултати, а не шарени картинки и чертежи