Дългогодишният председател на Федералния резерв Алън Грийнспан се превърна в един от най-влиятелните икономически политици на своята епоха
Дългогодишният председател на Федералния резерв на САЩ Алън Грийнспан почина на 100-годишна възраст
Под ръководството му американската икономика преживя безпрецедентен период на растеж. По-късно обаче Грийнспан беше критикуван, че не е ограничил достатъчно финансовите пазари преди световната криза през 2008 г.
„Алън почина тази сутрин в дома ни на 100-годишна възраст вследствие на усложнения от болестта на Паркинсон“, съобщи съпругата му Андреа Мичъл, дългогодишен кореспондент на телевизия „Ен Би Си Нюз“, в изявление, публикувано от медията.
„Той беше изключителна личност, която помогна да се оформи американската икономика в продължение на десетилетия при президенти и от двете партии, но винаги беше достатъчно честен, за да признае собствените си грешки“, сподели тя.
Алън Грийнспан ръководи Федералния резерв в продължение на 19 години по времето на четирима президенти - от Роналд Рейгън до Джордж У. Буш.
Коментарът му от 1996 г. за „ирационалното оживление“ сред инвеститорите първоначално шокира пазарите, но балонът се спука чак през 2001 г.
„С няколко добре подбрани думи той може за миг да изпрати фондовия пазар в рая или в ада“, написа Washington Post през 1997 г.
Алън Грийнспан, дългогодишният председател на Федералния резерв, известен като „Маестрото“, се превърна в един от най-влиятелните икономически политици на своята епоха.
Още от Свят
Тръмп разпореди знамената да бъдат спуснати наполовина в памет на сенатор Линдзи Греъм
"В памет на забележителния живот и постижения на сенатор Линдзи Греъм, мой скъп приятел и наистина велик човек"
САЩ и още 12 държави отхвърлиха претенциите на Пекин в Южнокитайско море - напомниха за решение от Хага
Освен от САЩ декларацията е подписана от Филипините, Япония, Канада, Австралия, Нова Зеландия, Великобритания, Германия, Италия, Естония, Литва, Латвия, Румъния и Словения
Новият парламент на Сирия се събра на първо заседание - 19 месеца след падането на Асад
Президентът Шараа определи парламента като „платформа за истина и справедливост“