Джими Картър, най-дълго живелият президент на САЩ, почина на 100 години, съобщи The Guardian=
Бившият президент се изправи пред редица икономически и външнополитически кризи, включително кризата със заложниците в Иран и съветската инвазия в Афганистан.
Джими Картър, 39-ият президент на Съединените щати, посредник за мир в Близкия изток по време на своето управление и неуморен защитник на глобалното здраве и правата на човека, почина, както бе обявено в неделя. Той беше на 100 години.
Картър, демократ от Джорджия, беше президентът с най-дълъг живот в историята на САЩ. Той служи само един мандат в Белия дом и беше категорично победен от Роналд Рейгън през 1981 г. Но Картър прекара десетилетия след това, фокусиран върху международните отношения и правата на човека – усилия, които му донесоха Нобеловата награда за мир през 2002 г.
Картър претърпя поредица от болнични престои, преди семейството му да съобщи на 18 февруари миналата година, че той е избрал да „прекара оставащото си време у дома“, под хосписни грижи и в компанията на близките си. Решението беше взето „с пълната подкрепа на семейството му и медицинския му екип“, се казва в изявление на семейството.
Съпругата на Картър, Розалин Картър, почина миналия ноември, два дни след като и тя премина в хосписни грижи. Бившата първа дама беше на 96 години. Двамата се ожениха през 1946 г., а бившият президент присъства на нейната мемориална служба, пътувайки от дългогодишния им дом в Плейнс, Джорджия, до църквата Глен Мемориъл в Атланта.
Най-големият внук на семейство Картър, Джейсън Картър, заяви в интервю за медиите през юни тази година, че бившият президент не е буден всеки ден, но „изпитва света по най-добрия възможен начин“, докато дните му наближават своя край.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Зеленски: Близо батальон севернокорейци и руски десантчици е разбит в Курска област
"В сраженията вчера и днес край едно-единствено село, Махновка"
Дания разследва появата на 20 неидентифицирани дрона над свое пристанище
„На фона на опасения за сигурността, свързани с руските хибридни атаки и тоталната война на Москва срещу Украйна“
Финландецът Хаависто и датчанинът Сьоренсен са вероятните наследници на Лайчак по Косовския въпрос
Изборът ще бъде направен от Кая Калас, но трябва да бъде одобрен от страните-членки