12 Юли, 2026

На 25 април Мария Габриел представя становището на ЕК за мерките срещу фалшивите новини

На 25 април Мария Габриел представя становището на ЕК за мерките срещу фалшивите новини
Мария Габриел

Европейската комисия не може да се справи с този феномен, ако всички не участват в процеса, заяви еврокомисарят

На 25 април еврокомисарят по цифровата икономика и общество Мария Габриел ще представи становището на Европейската комисия за мерките спрямо разпространението на фалшивите новини и борбата с онлайн дезинформацията и незаконното съдържание. Това съобщи тя пред журналисти след приключване на първия в България граждански диалог под мотото "Дигиталното бъдеще на Европа", който бе организиран в Луковит. 

По думите й обаче, Европейската комисия не може да се справи с този феномен, ако всички не участват в процеса. "Никой няма илюзията, че можем да се справим с този феномен, ако социалните мрежи и платформите не са с нас, ако не дадем възможност на журналистите да изиграят ключова роля, защото те са водещ елемент, ако не работим повече с гражданското общество, за да бъдат избегнати част от негативните последствия във всекидневието", каза Габриел. 

Тя допълни, че има общ европейски подход за справяне с проблема, но и ясна необходимост да бъде запазена свободата на изразяване и правото на достъп до информацията, като фундаментални ценности. "Но и да кажем ясно, че има необходимост от отговорност от социалните платформи, традиционните и нетрадиционните медии, от неправителствения сектор, научните и академичните среди , заедно да се справим с този феномен. Ние няма да можем да ги накараме да изчезнат, но можем да направим много по-видими качественото съдържание, първоизточниците на информация, с повече прозрачност, с повече достоверност и разнообразие на информацията", добави еврокомисарят. 

По време на дебата, който организира, тя отговори на въпроси, поставени както в залата, така и чрез онлайн приложението sli.do за допитване до публиката, по теми свързани с използването и разпространението на интернет, развитието на цифровите технологии и възможностите, които предоставят. Такива диалози ще се организират в целия Европейски съюз.
Сподели:
Румен Петков обвини в апатия Външно министерство, нямало състрадание към освободените руски шпиони

Румен Петков обвини в апатия Външно министерство, нямало състрадание към освободените руски шпиони

 Христо Грозев положи много усилия за да отидат българите зад решетките, но нормалността в Британия се връща, казва водачът путинист на маргиналната партия АБВ

Кола потегли без водач и затисна дете на година и половина - има опасност за живота му

Кола потегли без водач и затисна дете на година и половина - има опасност за живота му

Детето е с черепно-мозъчна и гръдна травми, настанено е в отделението по реанимация в УМБАЛ-Бургас

Радан Кънев: Няма кандидатура на Андрей Гюров за президент, така че няма как да я подкрепим

Радан Кънев: Няма кандидатура на Андрей Гюров за президент, така че няма как да я подкрепим

"Ще работим за единен кандидат на демократичната опозиция , но е рано да се говори за име"

Коментари (0)