Писателят Милан Кундера е починал във Франция на 94-годишна възраст, съобщава чешкото издание Novinky.cz.
Милан Кундера е роден в Бърно през 1929 г. Публикува първата си книга през 1953 г. През 1971 г. публикува романа "Валс на прощаване", преведен на много езици.
През 1975 г. Кундера напуска Чехословакия и заминава за Франция. През 1984 г. на френски език е публикуван един от най-известните му романи - "Непоносимата лекота на битието", чието действие се развива по време на Пражката пролет през 1968 г. През 1988 г. романът е екранизиран от Филип Кауфман.
Книгите на Кундера дълго време са забранени в Чехословакия. През 1979 г. писателят е лишен от чехословашко гражданство. Кундера, който от 1981 г. е френски гражданин, получава обратно чешкото си гражданство едва през 2019 г.
Жива легенда на европейската литература, Милан Кундера владее до съвършенство изкуството на романа, полифонията и фарса. Постига международна известност с книги като "Книга за смеха и забравата", "Смешни любови", "Животът е другаде", "Валс на раздяла", "Безсмъртие", "Шегата", "Самоличност", "Непосилната лекота на битието".
Не по-малко завладяващи са есеистичните му книги: "Завесата", "Една среща", "Изкуството на романа".
Бляскавият експериментален стил на Кундера се характеризира с неподражаема ирония, метафизични размишления и философска дълбочина.
Сред многобройните отличия на Кундера са Голямата награда за литература на Френската академия, която той получава през 2001 г., и чешката награда "Франц Кафка", присъдена на писателя през 2020 г.
Милан Кундера
Още от Култура
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда
Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет
Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна
Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра
Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.
От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата