10 Януари, 2026

На изпроводяк Байдън отличи с "Медал на свободата" Хилари Клинтън, Дензъл Уошингтън и Боно

На изпроводяк Байдън отличи с "Медал на свободата" Хилари Клинтън, Дензъл Уошингтън и Боно

Джо Байдън и Боно от U-2, снимка: БГНЕС/ЕПА

Своето недоволство от наградата за Сорос изрази най-богатият човек в света – Илон Мъск, който в собствената си социална мрежа Х определи удостояването му с медал като "пародия"

На финала на президентския си мандат Джо Байдън връчи на известни личности - политици, актьори, певци и спортисти, най-високото гражданско отличие "Медал на свободата". Сред тях се отличават имената на бившия държавен секретар на САЩ Хилъри Клинтън, вокалистът на рок групата U2 - Боно, холивудската звезда Дензъл Уошингтън, футболната легенда Леонел Меси.

С президентския "Медал на свободата" са удостоени общо 19 души от сферата на политиката, културата и граждански активисти.

"Тези деветнадесет души са велики лидери, които направиха Америка по-добро място. Те са велики лидери, защото са добри хора, които са дали своя изключителен принос за страната и света", се казва в изявление на Белия дом.

Освен Хилъри Клинтън, Боно, Уошингтън и Месия, медалът ще бъде връчен на милиардерът Джордж Сорос, актьора Майкъл Джей Фокс, легендарния играч на баскетболния клуб "Лос Анджелис Лейкърс" Ървин "Меджик" Джонсън, модния дизайнер Ралф Лорен и редакторката на списание "Вог" Анна Уинтур.

Приближената до Републиканската партия телевизия "Фокс" обаче отбелязва, че решението на Белия дом да отличи Джордж Сорос и Хилъри Клинтън е прието противоречиво от потребителите в социалните мрежи, и особено от поддръжниците на новоизбрания президент Доналд Тръмп.

Своето недоволство от наградата за Джордж Сорос изрази и най-богатият човек в света – Илон Мъск, който в собствената си социална мрежа Х определи удостояването му с медал като "пародия". 

Сподели:

Коментари (0)

Крахът на един секс символ: Мики Рурк профука милионите, днес живее на банани и дългове

Крахът на един секс символ: Мики Рурк профука милионите, днес живее на банани и дългове

Холивудската легенда е заплашена от изгонване на улицата, докато фенове събират милостиня за наема му зад гърба му

Маления Тръмп зад светлината на прожекторите

Маления Тръмп зад светлината на прожекторите

Документален филм разказва за първата дама на САЩ отвъд публичното пространство, в ролята й на майка и съпруга на президент

Франция се сбогува днес с Бриджит Бардо

Франция се сбогува днес с Бриджит Бардо

Иконата на френското кино ще бъде погребана в родния си град Сен Тропе, ще присъства и лидерът на крайната десница Марин Льо Пен