19 Февруари, 2026

На ръба на апокалипсиса: Докато Тръмп мълчи, Путин настоява за дипломация

На ръба на апокалипсиса: Докато Тръмп мълчи, Путин настоява за дипломация

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Докато САЩ обмислят военна намеса, Москва залага на дипломатически натиск и апели за деескалация

Докато светът затаи дъх в очакване на решението на американския президент Доналд Тръмп за евентуално пряко включване в конфликта между Израел и Иран, руският държавен глава Владимир Путин излезе с призив за деескалация на напрежението. По време на икономическия форум в Санкт Петербург той подчертава, че е време за намиране на дипломатически път, който едновременно да защити интересите и на двете враждуващи страни.

„Всички страни трябва да търсят начини за прекратяване на военните действия – по начин, който гарантира правото на Иран на мирна ядрена енергия и в същото време осигурява безусловната сигурност на Израел“, заяви Путин.

Руското ръководство продължава да лавира между стратегическите си партньорства с Техеран и желанието да не допусне нов голям военен сблъсък в Близкия изток, който може да въвлече глобални сили в открит конфликт.

На конкретен въпрос от западен журналист каква би била реакцията на Москва, ако Израел извърши покушение срещу върховния лидер на Иран, аятолах Али Хаменей, Путин реагира с мрачна сдържаност:

„Дори не искам да обсъждам подобна възможност. Това би било катастрофално.“

В същото време израелските въоръжени сили остават в пълна бойна готовност, а от Белия дом няма официална информация дали президентът Тръмп е склонен на военна намеса или ще предпочете икономическа и дипломатическа изолация на Иран.

Анализаторите освен това отбелязват, че ескалацията в Близкия изток отвлича вниманието на Запада от войната в Украйна — ситуация, която играе в полза на Кремъл. Русия продължава да нанася смъртоносни удари по украинска инфраструктура и цивилни обекти, използвайки геополитическата криза като параван за засилване на собствената си агресия.

Сподели:

Коментари (0)

Украински дронове поразиха руската нефтобаза Велики Луки на 500 км. от украинската граница

Украински дронове поразиха руската нефтобаза Велики Луки на 500 км. от украинската граница

Местни Телеграм канали съобщават, че в нефтобазата са регистрирани най-малко четири експлозии, последвани от мащабен пожар

Русия няма да се задоволи само с искане за териториални отстъпки: Какво още поиска Кремъл

Русия няма да се задоволи само с искане за териториални отстъпки: Какво още поиска Кремъл

Кремъл основава изявленията си на „проектодоговор“, който самият той създаде през декември 2021 г., имайки впредвид ултиматумите на Русия към САЩ и НАТО преди войната

Украйна и Русия се разбраха за механизма за прекратяване на огъня

Украйна и Русия се разбраха за механизма за прекратяване на огъня

Очаква се нов кръг от преговори да бъде свикан през следващите седмици. Но на политическо ниво – няма пробив.