4 Февруари, 2026

Наблюдател: Путин иска Покровск, за да изнудва Запада

Наблюдател: Путин иска Покровск, за да изнудва Запада

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Той напомни, че руските окупатори се намират в пределите на Покровск и почти целият град сега се намира в сивата зона.

В случай на превземане на Покровск руският диктатор Владимир Путин може да започне информационен натиск върху Запада, твърдейки, че уж помощта за Украйна няма да спре руското настъпление. За това военният наблюдател Денис Попович разказа в ефира на канала „Суспилне“.

Стабилизиране на ситуацията на Покровското направление няма.

Попович отбеляза, че не може да се говори, че ситуацията в Покровск е стабилизирана, защото врагът все още се опитва да настъпва.

„За стабилизация е много рано да се говори днес“, отбеляза експертът.

Той напомни, че руските окупатори се намират в пределите на Покровск и почти целият град сега се намира в сивата зона. „Това са последствия от това, че врагът се натрупваше и се опитваше да проникне в градската застройка на Покровск. Този процес започна нито вчера, нито онзи ден. Той започна от лятото. И сега виждаме последствията от натрупването“, съобщи Попович.

Експертът отбеляза, че Силите за отбрана на Украйна осъществяват ударно-силови действия, провеждат контрадиверсионна операция.

„Но, за голямо съжаление, засега не успя да бъде блокиран именно източникът на това проникване. А то идва от юг, югозапад на града, от южните му покрайнини. Сега врагът оттам доставя жива сила, която бива унищожавана. Водят се улични боеве. Те продължават. Устойчива линия на фронта там няма“, подчерта Попович.

По негови данни руските окупатори активно използват дронове и управляеми авиационни бомби.

При какви обстоятелства заплахата за Покровск може да се усили.

Експертът счита, че заплахата може да се усили, ако на врага му се удаде да напредне към Гришино. Окупаторите се опитват да правят това, включително се преобличат в цивилни дрехи, за да напреднат и за последващо натрупване.

„Ако врагът заеме Гришино, то, за голямо съжаление, ще трябва да се отстъпва от Покровск и Мирноград. Но засега това не се наблюдава“, добави Попович.

Значението на Покровск за Украйна.

Попович счита, че градът е важен за Украйна във военно и политическо отношение.

„Ако Покровск бъде загубен, това ще има влияние върху морално-психологическото състояние на войските и обществото. Това може да има влияние и върху геополитическата ситуация, защото тогава Путин ще може да представи резултат. Уж: „ние превзехме Покровск и Мирноград и ще настъпваме, каквото и да правите и както и да помагате на Украйна“, каза Попович.

При това, по негово мнение, от военна гледна точка Покровск сега сдържа руското разгръщане на настъпление към Славянско-Краматорската агломерация и към Днепропетровска област.

„Ако Покровск падне – се открива направление към Днепропетровщина по достатъчно широк фронт и се откриват сили, за да атакуват Славянско-Краматорската агломерация“, счита Попович.

Ситуацията в Покровск – последни новини.

Както съобщи УНИАН, ситуацията в Покровск е сложна, защото руснаците унищожават градската застройка със сброс на управляеми авиационни бомби. В града също продължават уличните сблъсъци с окупаторите, стрелкови боеве.

Аналитици от Американския институт за изучаване на войната (ISW) отбелязват, че руските окупатори се опитват да блокират логистичното осигуряване на Покровското направление. Руските войски се намират в повечето райони на Покровск, но не могат да обкръжат града. Врагът само провежда мисии за проникване в Покровск от южната част.

Сподели:

Коментари (0)

Руска атака уби двама души в Днипропетровска област

Руска атака уби двама души в Днипропетровска област

Загинаха 68-годишна жена и 38-годишен мъж - в район Синелниковски

САЩ се съгласиха преговорите с Иран да се проведат в Оман вместо в Истанбул

САЩ се съгласиха преговорите с Иран да се проведат в Оман вместо в Истанбул

Техеран иска преговорите да бъдат в двустранен формат - само със САЩ, а не с участието на няколко арабски и мюсюлмански държави

"Хюман райтс уоч": Тръмп превръща САЩ в авторитарна държава,

"Хюман райтс уоч": Тръмп превръща САЩ в авторитарна държава,

Според организацията демокрацията в света се е върнала на нивото от 1985 г., когато Съветският съюз все още е съществувал