9 Април, 2026

Над 47% от избирателите предпочитат Ердоган

Над 47% от избирателите предпочитат Ердоган

Реджеп Ердоган

Президентските и парламентарните избори в Турция са насрочени за 14 май

Над 47% от избирателите са готови да гласуват за настоящия турски президент Реджеп Тайип Ердоган на предстоящите избори на 14 май, докато над 45% ще предпочетат неговия опонент, единствения кандидат на опозицията Кемал Кълъчдароглу. Това показват данните от проучване на изследователския център „Оптимар“, цитирано от вестник „Хюрриет“.

„Оптимар“, оглавявана от Хилми Даздемир, е една от компаниите за проучване на общественото мнение, които следя редовно. Тя е една от компаниите, които точно прогнозираха президентските избори през 2014 и 2018 г. и референдума през 2017 г. 
Проучването на „Оптимар“, проведено на 13-18 март сред 1916 респонденти, съдържа важни данни. Разбира се, анкетите, които ще бъдат проведени, когато изборите стигнат до финала, ще бъдат по-проницателни, но анкетата на „Оптимар“ хвърля светлина върху ситуацията“, пише колумнистът на вестника Абдулкадир Селви.

Според проучването основната битка ще бъде между Ердоган и Кълъчдароглу. Според данните от проучването настоящият президент ще получи 47,4% от гласовете, докато неговият опонент Кемал Кълъчдароглу – 45,3%.

Президентските и парламентарните избори в Турция са насрочени за 14 май. Резултатите от предизборните проучвания все още не разкриват фаворит за предстоящите избори, но според експерти настоящият изборен процес ще бъде най-трудният за управляващата Партия на справедливостта и развитието поради опустошителните земетресения, при които загинаха над 50 000 души, както и поради трудната икономическа ситуация.
Сподели:

Коментари (0)

Русия става концлагер! Върховният съд обяви движението "Мемориал",  с "Нобел за мир", за  екстремистка организация

Русия става концлагер! Върховният съд обяви движението "Мемориал", с "Нобел за мир", за екстремистка организация

През 2024 г. лидерът на "Мемориал" Олег Орлов бе осъден на лишаване от свобода за "дискредитиране на въоръжените сили", понеже е протестирал срещу войната в Украйна и е обвинявал президента Путин, че върви към фашизъм

На 9 април 1928 г. Ататюрк постига победа: Поставени са  правните основи на светската държава в Турция

На 9 април 1928 г. Ататюрк постига победа: Поставени са правните основи на светската държава в Турция

Четири години по-рано са премахнати Халифатът и Министерството на религиозните дела, но ислямът остава официална религия в конституционния текст

ЕК: От утре за преминаване на границите на ЕС  се въвежда изцяло електронната система

ЕК: От утре за преминаване на границите на ЕС се въвежда изцяло електронната система

В последните 5 месеца в системата бяха регистрирани над 45 милиона преминавания през външните граници, издадени бяха над 24 000 отказа за влизане, установени бяха над 600 пътници, определени като заплаха за ЕС, посочи говорителят