13 Януари, 2026

Над 50 ранени полицаи в безредиците в Конгреса на САЩ

Над 50 ранени полицаи в безредиците в Конгреса на САЩ

Няколко от тях са били хоспитализирани със сериозни наранявания

Повече от 50 американски служители на реда са били ранени в сряда по време на безредиците в Капитолия, няколко от тях са били хоспитализирани със сериозни наранявания. Това става ясно от изявление, публикувано от шефа на полицията на Капитолия Стивън Санд. 

След размириците полицията на Капитолия е задържала общо 14 души и продължава да проучва кадри от видеонаблюдението и други източници, за да "идентифицира други, които могат да бъдат преследвани". 

Американският полицай, който стреля по един от участниците в безредиците в Конгреса на САЩ, е отстранен от работа по време на разследването, следва от изявлението на Санд. 

В сряда поддръжници на настоящия президент на САЩ Доналд Тръмп се опитаха да щурмуват сградата на Конгреса и в крайна сметка успяха да влязат вътре. В същото време полицията, охраняваща сградата, използва огнестрелно оръжие, ранявайки жена. По-късно тя почина в болница. 

"Полицейският служител беше изпратен в административен отпуск, а правомощията му на полицай бяха преустановени в очакване на резултатите от разследването", заяви Санд в изявление. 

Взривните устройства, открити в сряда във Вашингтон по време на безредиците, са представлявали реална заплаха, се казва още в изявление на Санд. 

„Екипът за реакция реши, че и двете устройства са наистина опасни и са могли да причинят голяма вреда на обществената безопасност“, се казва в текста. Устройствата са били неутрализирани и предадени на ФБР за по-нататъшно разследване. /БГНЕС, ТАСС 
Сподели:

Коментари (0)

Убитите при протестите в Иран вече са около 2000 души

Убитите при протестите в Иран вече са около 2000 души

Техеран обвинява "терористи" за жертвите сред цивилните и служителите на реда.

САЩ се разбързаха: Конгресмен внесе законопроект за анексиране на Гренландия

САЩ се разбързаха: Конгресмен внесе законопроект за анексиране на Гренландия

Инициатор е републиканецът Ранди Файн, а целта е да бъде оторизиран президента да предприеме стъпки за реализацията му, ако бъде приет

Блокаж в транспорта на Централна Европа заради замръзващ дъжд и екстремен лед

Блокаж в транспорта на Централна Европа заради замръзващ дъжд и екстремен лед

Летището в Прага на практика спря да функционира, като пожарникарите трябваше да размразяват пистите