17 Февруари, 2025

Над 80 нобелови лауреати настояват за освобождаване на децата-заложници в Газа

Над 80 нобелови лауреати настояват за освобождаване на децата-заложници в Газа

В ход е петиция, която ще бъде предадена на ООН

Повече от 80 носители на Нобелова награда и семейства на израелските заложници, държани в Газа, подписаха петиция за освобождаването на отвлечените деца, съобщи правителствената пресслужба на Израел.

„Нека не се поддаваме на моралното изключване на света. Актът на държане на малки деца в плен представлява военно престъпление, тежко престъпление срещу самото човечество. Нашият морален призив е решителен: Пуснете децата да си ходят!“ - се казва в петицията, подписана от 86 нобелови лауреати, съобщава "Джерусалем пост".

Израелският посланик в ООН Гилад Ердан, придружен от лауреата на Нобелова награда професор Даниел Канеман и членове на семействата на израелските заложници, е готов да предаде петицията на американския посланик Робърт Ууд.

Впоследствие Ууд ще го предаде на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш.

В петицията се казва, че "Хамас" е отвлякъл стотици израелски войници и цивилни по време на нападението, включително деца на възраст от 6 месеца до 18 години.

Петицията предупреждава, че дори в лицето на „съмнителното“ предположение, че "Хамас" осигурява продукти от първа необходимост на отвлечените деца, реалността е, че „децата в плен са оставени уязвими и времето им в такива условия е ограничено“. /БГНЕС

Сподели:
Висш екип на ЕК ще посети Украйна за третата годишнина от войната

Висш екип на ЕК ще посети Украйна за третата годишнина от войната

Делегацията ще бъде водена от председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Домбровскис: Влизането на България в еврозоната е реалистична цел, но има още много работа

Домбровскис: Влизането на България в еврозоната е реалистична цел, но има още много работа

"Разбира се, важно е да бъдат изпълнени всички критерии от Маастрихт - за инфлацията, където нещата се движат в тази посока, но тя е сравнително близо до референтната стойност, също така и за фискалните резултати."

Русия освободи американец преди срещата със САЩ в Саудитска Арабия

Русия освободи американец преди срещата със САЩ в Саудитска Арабия

Песков заяви, че освобождаването на Калоб Уейн Байърс може да се разглежда в контекста на предстоящата среща