26 Декември, 2025

Стремително расте броят на жертвите в Турция и Сирия след смъртоносните земетресения

Стремително расте броят на жертвите в Турция и Сирия след смъртоносните земетресения

Досега са регистрирани над 8000 загинали при разрушителните трусове в региона

Броят на загиналите след опустошителните земетресения по турско-сирийската граница надхвърли 8 100 души, съобщават официални лица, предаде ДПА.

В Турция броят на загиналите нарасна на 5894 души, съобщи турският вицепрезидент Фуат Октай. По думите му повече от 34 000 души са ранени.

Освен това около 5775 сгради са се срутили в резултат на земетресенията в понеделник.

В Сирия са загинали 2270 души по данни на министерството на здравеопазването и на спасителната организация "Белите каски", които броят жертвите съответно в контролираните от правителството и от опозицията райони.

70 държави са предложили помощ на Анкара, а в зоната на разрушенията работят над 53 000 души, като нови екипи от Турция и чужбина продължават да пристигат в района.

Според СЗО - земетресенията в Турция и Сирия са засегнали около 23 милиона души.

Турският президент Реджеп Ердоган въведе бедствено положение в пострадалите райони.

“Сегашната ситуация изисква от нас да предприемем извънредни мерки. Обявяваме нашите 10 провинции, където се случи земетресението, за зони на бедствие. Решихме да обявим извънредно положение въз основа на пълномощията, дадени от член 119 в Конституцията, така че операциите за издирването и спасяването, както и всички допълнителни дейности, да бъдат извършени бързо. Това решение ще включва 10 провинции и ще трае три месеца”, заяви Ердоган. 

В понеделник серия от трусове до 7.8 по Рихтер удариха Турция и засегнаха граничните райони със Сирия. 

Аварийни екипи и доброволци продължават с опитите да търсят хора под руините. Много от жителите бяха евакуирани от домовете си и прекараха нощта в убежища и автомобили.
Сподели:

Коментари (0)

Foreign Policy: Стратегията на Тръмп цели да разбие Европа , да даде там свобода на...Силициевата долина

Foreign Policy: Стратегията на Тръмп цели да разбие Европа , да даде там свобода на...Силициевата долина

Европейците трябва да разработят координиран списък с европейски активи, които САЩ ценят и не биха искали да загубят

Киев: Франция, Германия, Турция и Великобритания са  готови да изпратят военни контингенти в Украйна

Киев: Франция, Германия, Турция и Великобритания са готови да изпратят военни контингенти в Украйна

Това заяви в интервю съветникът на Офиса на президента на Украйна Михаило Подоляк

Путин бълнува за съвместно управление със САЩ на Запорожката АЕЦ без участието на Украйна

Путин бълнува за съвместно управление със САЩ на Запорожката АЕЦ без участието на Украйна

САЩ уж са изразили заинтересованост към оцентралата като обект за добив на криптовалута