4 Февруари, 2026

Надежда Нейнски: Зеленски има сериозни карти, за да договори един справедлив и приемлив мир за Украйна 

Надежда Нейнски: Зеленски има сериозни карти, за да договори един справедлив и приемлив мир за Украйна 

снимка: БГНЕС

Путин не можа да постигне стратегическите си цели - да върне Източна Европа в своята орбита, сега той иска да компенсира това, което не е постигнал с руската армия

Аз смята, че тези 28 точка в плана на Тръмп беше един стрес тест за всички страни в преговорите. Но при все, че има много промени, които са в ход. Както казва Ванс самото споразумение е „дишащо“, което означава отворено за договаряне, за отстъпки, приемливи за двете страни. Това коментира в студиото на Нова ТВ бившият външен министър Надежда Нейнски.

Тя смята, че Тръмп често води преговорите по т.нар. начин на закотвяне – една от страната прави неприемливо и възмутително предложение, след което започва да се отказва, а отсрещната страна смята, че е спечелила, докато всъщност печеливш е този, който е направил хода.

Когато говорим за територии – ами Путин нападна Украйна, не заради територии, той си поставяше стратегически цели – Украйна да капитулира, а Зеленски да бъде свален…Това беше предмостие за нападение срещу онези държави, които направиха друг избор след разпадането на социалистическия  блок. Путин иска да се договори за зони на влияние със САЩ и да върне Източна Европа отново в орбитата на Русия. Тоест, стратегическите цели на Путин реално не са изпълнени, и той сега иска да компенсира  това, което не е постигнал с руската армия. Де факто и де юре – Путин атакува международния правен ред, което може да доведе до дестабилизация на цяла Европа. Освен това териториите са и хора…Другото нещо това са гаранциите за сигурност. И това опира до доверието към Путин – доколко той би изпълнил тези гаранции. Русия, бидейки част от ООН, страна в ОССЕ, тя наруши всички споразумение и разруши доверието в самата себе си, посочи Нейнски.

По думите й един справедлив мир е това, което предвиждат предложенията на Европа. Но трябва да бъдат намерени и дългосрочни гаранции, че няма да бъде нападната Украйна, а и Европа в бъдеще. Гаранциите за сигурността, от една страна, правно вписани, а от друга – цялата икономическа обвързаност, всички ангажименти да се поставят на Русия, защото тя се стреми към установяване на икономически отношения със САЩ, но и с Европа. Затова смятам, че Европа има ключово място в тези преговори, посочи бившият посланик.

Запитана дали Тръмп дали ще предаде Европа, Нейнски обясни, че изначално Тръмп иска всичко, но след това започва да променя своите амбиции според конкретната ситуация. В този смисъл започва един процес на нагласяне според това  кой какви карти ще сложи на масата. А Европа има карти и това е нейното единство. И Путин вижда в Европа препятствие за постигане на стратегическите интереси. Затова Европа не трябва да допусне прецедент, който да разплете цялата й сигурност. 

Що се отнася до това дали Путин иска да спре войната, според Нейнски, той е притиснат повече от преди. Сега санкциите са много тежки, защото цената на енергийните продукти рязко падна, а бюджета на Русия е изчислен на тази база. Не случайно, че преговорите започнаха точно сега – когато Путин е Путин, а Украйна бе взривена от плана за мир на Тръмп. Затова сега започна договарянето за края на войната, което най-вероятно ще продължи и с Русия, прогнозира Нейнски. 

Тя изтъкна още, че това са преговори, в които която й да е от страните не може да се откаже, защото това ще бъде негатив за нея.

Сподели:

Коментари (0)

При срещата с БСП -ОЛ Йотова поиска следващият парламент да преосмисли промените в Конституцията

При срещата с БСП -ОЛ Йотова поиска следващият парламент да преосмисли промените в Конституцията

По думите ѝ, бюджетът не е адекватен, тъй като страната работи с 1/12 от миналогодишния бюджет

Рейнджърите от хижа "Петрохан" от 2 години разследвани от ДАНС

Рейнджърите от хижа "Петрохан" от 2 години разследвани от ДАНС

Снимки на въоръжени „рейнджъри“, публикувани на сайта на организацията, са били заимствани от чуждестранни сайтове, което според него е създавало внушение за държавна или официална охрана

ДПС-НН: Служебният премиер не бива да е приближен до никоя партия

ДПС-НН: Служебният премиер не бива да е приближен до никоя партия

"Най-важната задача на служебния кабинет е да гарантира честни и прозрачни избори, които да доведат до доверие на българите в институциите и партиите."