24 Февруари, 2026

Напрежението между Ердоган и кемалистите ескалира заради обвинението в шпионаж срещу Имамоглу

Напрежението между Ердоган и кемалистите ескалира заради обвинението в шпионаж срещу Имамоглу

Лидерът на основната опозиционна Народнорепубликанска партия (РНП) Йозгюр Йозел организира митинг пред съда на 26 октомври, обвинявайки правителството, че извършва „продължение на преврата срещу опозицията“

Съд в Истанбул издаде ново постановление за арест на временно отстранения кмет на Истанбул Екрем Имамоглу, журналиста Мердан Янарда и ръководителя на предизборната му кампания Неджати Йозкан по текущо разследване за шпионаж, водено от Главната прокуратура на Истанбул, съобщи „Бианет“.

Янарда беше задържан на 24 октомври, след което държавен надзорник пое контрола над опозиционната телевизия „Телe 1“, където той беше главен редактор. Имамоглу и Йозкан вече бяха в предварителен арест от март, във връзка с мащабно разследване за корупция в управляваната от опозицията Столична община Истанбул.

След шест часа разпити съдът уважи искането на прокуратурата и нареди тримата да останат в ареста.

Лидерът на основната опозиционна Народнорепубликанска партия (РНП) Йозгюр Йозел организира митинг пред съда на 26 октомври, обвинявайки правителството, че извършва „продължение на преврата срещу опозицията“, започнал със спирането на Имамоглу от длъжност.

Обвиненията произтичат от кореспонденция между Йозкан и консултанта по киберсигурност Хюсеин Гюн, арестуван през юли по обвинения в шпионаж. Според прокуратурата Гюн е събирал лични данни на граждани и ги е споделял с чужди агенти, включително от Великобритания и Израел.

И тримата обвиняеми отричат обвиненията. Имамоглу заяви, че не е знаел за комуникацията между останалите, а Йозкан и Янарда отхвърлиха участието си в каквито и да било шпионски действия.

Имамоглу, смятан за основен политически съперник на президента Реджеп Тайип Ердоган, беше първоначално задържан през март, когато се очакваше да бъде обявен за кандидат за президент от РНП.

Опозицията определя арестите като политическо отмъщение след загубите на управляващата партия Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на местните избори през 2024 г., докато правителството настоява, че действията се основават на „конкретни доказателства и свидетелски показания“. | БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

ISW: Путин и Медведев подготвят руснаците за изтощителна война и нови загуби на фронта

ISW: Путин и Медведев подготвят руснаците за изтощителна война и нови загуби на фронта

Руският президент се готви за ограничени, поетапни мобилизации в резерва в бъдеще, за да задоволи нуждите на Русия от формиране на въоръжени сили

Председателят на Европарламента подписа заема от 90 млрд. евро за Украйна

Председателят на Европарламента подписа заема от 90 млрд. евро за Украйна

Мецола заяви, че отпуснатите средства ще помогнат на страната да поддържа основни обществени услуги, силна отбрана и „да защитава общата сигурност и свобода, и да укрепи бъдещето на Украйна в Европа“

Фон дер Лайен: Въпреки блокадата от Орбан, ще осигурим 90-те млрд. евро за Украйна

Фон дер Лайен: Въпреки блокадата от Орбан, ще осигурим 90-те млрд. евро за Украйна

Председателят на Европейската комисия обеща помощта на пресконференция в Киев заедно с украинския президент Володимир Зеленски по повод четвъртата годишнина от руската инвазия