5 Декември, 2025

Народното събрание решава окончателно ще има ли специален прокурор

Народното събрание решава окончателно ще има ли специален прокурор

На последното за седмицата пленарно заседание депутатите ще разгледат промените в Наказателно-процесуалния кодекс, с които управляващите предлагат създаване на нов вид висш магистрат – прокурор, който да разследва главния прокурор, предаде БГНЕС.

Под законопроекта стоят подписите на ГЕРБ и „Обединени патриоти“, а между двете четения текстовете претърпяха някои промени. Първоначалното предложение предвиждаше кандидатът за специален прокурор да се номинира от минимум шестима членове на Прокурорската колегия на ВСС, но след получени критики вносителите предвидиха това право да имат шестима членове на Пленума. По този начин и съдебните кадровици от Съдийската колегия ще могат да предлагат кандидати. Освен това всеки прокурор в страната ще може да издига и своя кандидатура.

Управляващите предлагат още новата правна фигура да разследва и заместниците на главния прокурор, а постановленията му за отказ от образуване на досъдебно производство да подлежат на двуинстанционен съдебен контрол. Изменено и първоначалното предложение за 7-годишен мандат, който е намален на 5 години. Необходимото мнозинство за избора му във ВСС пък ще бъде 15 гласа.

До този момент от държавното обвинение на няколко пъти ясно заявиха, че са против законопроекта, членовете на ВСС – също. Управляващите от ГЕРБ обаче изглеждат все по-решени да прокарат законопроекта, а процедурата по избор на първия в историята специален прокурор да стане факт до края на мандата на това Народно събрание. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Бойко Борисов: Имаше платена провокация пред дома ми, но в живота всичко се връща

Бойко Борисов: Имаше платена провокация пред дома ми, но в живота всичко се връща

Лидерът на ГЕРБ предупреди, че ще дойде време, когато ще тръгнат други и по техните къщи

Георги Рачев: Кога идва зимата?

Георги Рачев: Кога идва зимата?

За Гърция е обявен червен код за значителни дъждове. „Тази валежна зона ще обхване и България, но няма да е в червено", прогнозира климатологът

Закопчаха 4-ма с наркотици и ножове, 3-ма от тях са били арестувани и за провокации на протеста

Закопчаха 4-ма с наркотици и ножове, 3-ма от тях са били арестувани и за провокации на протеста

В колата са открити различни видове наркотици - марихуана, кокаин, амфетамини, кристали, както и таблетки ксанакс. Освен дрогата, у задържаните са намерени и ножове и боксове.