Миналата седмица президентът на Сърбия Александър Вучич даде специално интервю за най-гледаната македонска телевизия, в което централна тема беше предложението на Франция, с което се премахва българското вето и се дава възможност Северна Македония да започне преговори за членство с Европейски съюз, пише Насер Селмани в анализ за сайта zoom.mk.
Ето какво още казва той:
Интервюто беше широко отразено в македонските медии, но почти не беше коментирано, тъй като на македонския държавен естаблишмънт не се харесаха посланията, идващи от братска Сърбия. Въпреки че в интервюто упорито повтаряше, че не иска да дава уроци на македонците, Вучич много ясно и тактично отправи своите критики, предупреждения и съвети към македонския политически елит.
В интервюто Вучич отправи неприятна критика към естаблишмънта: Не създавайте истерия. Френското предложение трябва да се обмисли разумно, защото само хладнокръвен човек може да прецени какво печели и какво губи, каза Вучич. Въпреки че не го каза на глас, той предупреди между редовете, че опасността от загуба е много голяма. Не изпускайте последния европейски влак, а като част от композицията продължавайте да се борите за своите интереси вътре, защото когато сте изправени пред трудни предизвикателства, не трябва да се самоубивате, а трябва да решавате проблемите един по един, каза сръбският президент.
Той даде за пример Сърбия, която има много повече причини да откаже да преговаря с ЕС заради искането на Брюксел да се нормализират отношенията с Косово, като от формулировките става ясно, че се има предвид признаване на Косово, след като миналата седмица Европейският парламент гласува резолюция в тази посока.
Турция има замразени отношения с ЕС, но Ердоган не се решава да се откаже официално от намерението си за членство в ЕС. И затова Вучич иска да предупреди между редовете, че когато много по-силни държави като Турция и Сърбия не решават да се конфронтират открито с ЕС, какво остава за много слабата Северна Македония.
Когато Сърбия, която за мнозинството от македонските граждани е смятана за най-приятелската държава, ви зашлеви някаква горчива истина в лицето, най-малкото, което можете да направите, ако не сте съгласни, поне трябва да ви накара да преразгледате и да погледнете нещата от различна гледна точка.
Съветът на Вучич към противниците на предложението, които присъстват във всяка пора на македонското общество, беше, че те нямат алтернатива, ако се откажат от членството в ЕС и че Отворени Балкани не могат да се приемат за алтернатива на ЕС.
„Хубаво е да бъдете на европейския път, хубаво е да се отварят възможности за привличане на инвестиции. Това е важно, това е добре“, им каза Вучич, изброявайки ползите, които Сърбия има от началото на преговорите с ЕС, като удвояването на заплатите от 330 на 640 евро и привличането на 62% от общите инвестиции в страните от Западните Балкани.
Няма съмнение, че намесата на Вучич в историята с приемането на френското предложение за европейска интеграция на Македония е станала с настояването от страна на висшата евро-американска политика, за да се спаси ситуацията в Северна Македония, която може да излезе извън контрол и това да има сериозни последствия не само за страната, но и за целия балкански регион, на фона на руската агресия в Украйна.
Намесата на Вучич не само потвърждава голямото влияние на Сърбия върху македонския държавен естаблишмънт - факт, който вече е публично признат от участниците в международната политика, но също така демонстрира слабостта на македонското политическо ръководство, което в очите на евро-американските дипломати не показва капацитет да се издигне над ситуацията и спокойно да управлява процеса.
И, разбира се, най-важният въпрос е дали интервюто на Вучич е послание към македонските институции, че не могат да се надяват на подкрепа от Сърбия за отхвърлянето на преговорната рамка, която носи опасност от дестабилизация в Северна Македония и в региона като цяло.
Не може да се изключи напълно вероятността Вучич да играе двойна игра: да говори едно, а да изпраща други сигнали към македонския естаблишмънт. Такова поведение не е несвойствено за него – да седи на два стола, хем със Запада, хем с Русия и Китай.
Насърчавайки македонските политици да отхвърлят предложението, Вучич, рискувайки на гърба на чужда държава, иска да тества червените линии на Европейския съюз, за да дефинира по-лесно политиката си във връзка с нарастващия натиск от ЕС за признаване независимостта на Косово.
Прагматично погледнато, не трябва да изключваме възможността Вучич искрено да се ангажира с разрешаването на кризата в Северна Македония, защото всяка дестабилизация в Скопие може да дестабилизира целия регион, а по този начин да застраши абсолютната му власт в Сърбия и спокойното му управление.
Отделно, ролята на миротворец на Балканите ще бъде от изключителна полза за Вучич заради позорното му минало като министър на пропагандата в правителството на Слободан Милошевич и като ястреб на радикалите на Шешел, който по време на войната в Босна заплашваше, че за всеки убит сърбин , ще убият сто мюсюлмани. /БГНЕС
Още от Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков