5 Април, 2026

Наши ученици спечелиха 4 медала на Международната Менделеева олимпиада по химия

Наши ученици спечелиха 4 медала на Международната Менделеева олимпиада по химия

Снимка: Сдружение на олимпийските отбори по природни науки

На 59-ото издание на олимпиадата знания премериха рекорден брой участници от 40 държави, като родните гимназисти завоюваха 1 сребърно и 3 бронзови отличия

Български ученици по химия спечелиха 4 медала от Международната Менделеева олимпиада по химия (IMChO)

На 59-ото издание на олимпиадата знания премериха рекорден брой участници от 40 държави, като родните гимназисти завоюваха 1 сребърно и 3 бронзови отличия, съобщават от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

Сребърният медал взе Никола Нинков (11 клас, СМГ). Бронзовите отличия отидоха при Дамян Иванов (10 клас, СМГ), Мира Дулевска (12 клас, СМГ) и Виктор Ангелов (12 клас, СМГ). Ръководители на българските химици са доц. Христо Чанев и гл. ас. д-р Даниела Цекова от Факултета по химия и фармация на Софийския университет "Св. Кл. Охридски".

Състезателната програма на Международната Менделеевска олимпиада по химия включва два теоретични кръга и един практически. На първия изпит по теория участниците работят върху 8 задачи от различни области на химията. На втория изпит участниците работят върху материал, структуриран в 5 отделни области на химията – Неорганична химия, Аналитична химия, Физикохимия, Органична химия, и Химия на живота и полимери. За всяка от тези области са дадени по 3 задачи.

Състезанието се провежда от 1992 г, а първото участие на страната ни в състезанието е през 2004 г. Традиционно участниците в отборите са избрани от най-добре класиралите се ученици в Националната олимпиада по химия.

Сподели:

Коментари (0)

„Артемис-2“ на пълна газ към Луната - първа стъпка към Марс

„Артемис-2“ на пълна газ към Луната - първа стъпка към Марс

Интересни подробности за мисията на американските астронавти разкрива българката Татяна Иванова, студент по авиокосмическо инженерство във Флорида

Галактиката ни посреща гост почти толкова древен, колкото самата нея

Галактиката ни посреща гост почти толкова древен, колкото самата нея

Междузвездната комета 3I/ATLAS може да е на 12 милиарда години – почти колкото Млечния път. Нови данни показват, че е сред най-старите обекти, наблюдавани досега и може да идва от звездна система, която вече не съществува

Трети ден от полета на "Артемис II“, астронавтите вече виждат през люка Луната

Трети ден от полета на "Артемис II“, астронавтите вече виждат през люка Луната

Първата пилотирана мисия отвъд орбитата от над половин век тества технологии за дълбокия Космос и бъдещото заселване на Луната