20 Декември, 2025

България е отново начело на Парламентарната асамблея за сътрудничество в Югоизточна Европа

България е отново начело на Парламентарната асамблея за сътрудничество в Югоизточна Европа

Наталия Киселова, снимка: архив

Българското председателство на ПСЮИЕ ще продължи да насърчава приобщаващото регионално сътрудничество в подкрепа на евроинтеграционните процеси

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова прие от името на българското НС председателството на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа

България ще ръководи парламентарната асамблея от 1 юли 2025 г. до 30 юни 2026 г.

Делегация, водена от председателя на Народното събрание Наталия Киселова, е в Тирана, за да участва в 12-тата пленарна сесия на  Парламентарната асамблея на ПСЮИЕ.

По време на председателство си България ще постави акцент върху темите, свързани с европейската интеграция на страните от ПСЮИЕ, конкурентоспособността и човешкия капитал, регионалната свързаност, енергийната устойчивост и икономическия растеж, както и върху противодействието на хибридни заплахи, подчерта пред участниците във форума председателят на парламента.

Четвъртото българското председателство съвпада с отбелязването на 30-ата годишнина от учредяването на ПСЮИЕ, подчерта Наталия Киселова и посочи, че България като страна-учредител е удовлетворена от резултатите, постигнати да настоящия момент както от правителственото, така и от парламентарното измерение на организацията.

Страната ни подхожда с голямо внимание и отговорност към своите ангажименти като председател на ПА на ПСЮИЕ и ще продължи да подкрепя утвърждаването на организацията като основна регионална платформа за диалог и за формиране на устойчиви решения, добави тя.

Председателят на парламента посочи, че мотото на българското председателство ще е „30 години ПСЮИЕ: Компас към стабилност, сигурност и устойчивост“.

България ще положи усилия да осъществи максимална приемственост с дейностите на Парламентарната асамблея от домакините ни от албанския парламент, допълни тя.

Наталия Киселова увери участниците във форума, че българското председателство на ПСЮИЕ ще продължи да насърчава приобщаващото регионално сътрудничество в подкрепа на евроинтеграционните процеси и че ще постави акцент на развитието на човешкия капитал, свързаността, иновациите, цифровизацията, устойчивия растеж и повишаване на сигурността. По думите й така ще се постигне укрепване на регионалната свързаност, насърчаване на устойчивото развитие и осигуряване на конкурентоспособност и сигурност на регионалните икономики.

В рамките на форума председателят на Народното събрание Наталия Киселова разговаря с генералния секретар на Съвета за регионално сътрудничество Амер Капетанович.

Председателят на Народното събрание даде висока оценка на работата на Съвета, както и на всеотдайността и ангажираността на неговия генерален секретар Амер Капетанович. Тя го запозна с приоритетите на българското председателство на ПА на ПСЮИЕ, което започва след броени дни. Наталия Киселова подчерта ангажираността на българските институции в процеса, като обърна особено внимание на младежките политики, културата и спорта като приоритети. Двамата отбелязаха ролята на Съвета за постиженията на общия регионален пазар като стъпка към единния пазар на Европейския съюз.

Председателят на Народното събрание пожела успех в работата на Съвета за регионално сътрудничество. Наталия Киселова отбеляза, че се ценят неговите усилия за укрепване на регионалното сътрудничество и за европейска интеграция на страните от Югоизточна Европа. Можем с гордост да кажем, че с дейността си Съветът за регионално сътрудничество постигна множество важни резултати за гражданите на нашия регион, подчерта тя.

В българската парламентарна делегация, която участва в 12-тата пленарна сесия на  Парламентарната асамблея на ПСЮИЕ, са основните членове на делегацията на Народното събрание в ПА на ПСЮИЕ Деница Николова(ГЕРБ-СДС), Джем Яменов (ДПС-Ново начало) и Александър Рашев („Има такъв народ“), както и председателят на Групата за приятелство България – Албания Христо Терзийски (ГЕРБ-СДС)./БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Движение „Трети Март“ прави партия: Приемаме Радев за свой неформален лидер

Движение „Трети Март“ прави партия: Приемаме Радев за свой неформален лидер

Бъдещата партия се определя като гражданска общност с мисия да защитава независимостта на България, националната идентичност и традициите

"ДПС - Ново начало": Освобождаването на директора на 138-о училище е заради политически чадър

"ДПС - Ново начало": Освобождаването на директора на 138-о училище е заради политически чадър

"Съдебният състав, постановил освобождаването, обаче не демонстрира очакваната чувствителност към реакцията на родителите и учителите, които остро осъждат всеки, който е злоупотребил с деца."

Засилено присъствие на МВР по пазарите, търговските центрове и магистралите

Засилено присъствие на МВР по пазарите, търговските центрове и магистралите

В столицата, освен традиционното присъствие в града, са осигурени и още наряди, които да подпомагат силите на реда в района на Централната гара, коледните базари и големите търговски центрове и летището