16 Май, 2026

НАТО изпраща допълнителни сили в Косово

НАТО изпраща допълнителни сили в Косово

При сблъсъците в северната част на страната бяха ранени десетки войници от КФОР

НАТО съобщи, че изпраща допълнителни сили в Косово след сблъсъците в северната част на страната, при които бяха ранени десетки войници от ръководените от Алианса мироопазващи сили КФОР, предаде АФП.

"Разполагането на допълнителни сили на НАТО в Косово е разумна мярка, за да се гарантира, че КФОР разполага с необходимия капацитет за поддържане на сигурността в съответствие с нашия мандат, даден от Съвета за сигурност на ООН", заяви адмирал Стюарт Б. Мънч, началник на Съвместното командване на съюзническите сили в Неапол, и добави, че "насилието трябва да спре".

Припомняме, че най-малко петима души бяха задържани по време на сблъсъци между силите за сигурност и протестиращи сърби в северните общини на Косово. Сред ранените има войници от унгарския и италианския контигенти.

Водените от НАТО мироопазващи сили в рамките на мисията КФОР първоначално се опитаха да отделят протестиращите от полицията, но по-късно започнаха да разпръскват тълпата, използвайки щитове и палки.

Няколко протестиращи отговориха, като хвърляха камъни, бутилки и коктейли "Молотов" по войниците, но бързо бяха отблъснати на няколкостотин метра от сградата на община Звечан.

''В резултат на необузданото насилие бяха ранени няколко членове на водената от НАТО международна мироопазваща мисия в Косово (КФОР), а до момента са арестувани петима заподозрени, които са използвали нападения и насилие срещу тях'', заяви косовската полиция вчера.

Сподели:

Коментари (0)

Олаф Шолц: Путин не трябва да спечели войната и няма да я спечели

Олаф Шолц: Путин не трябва да спечели войната и няма да я спечели

„НАТО беше създадено — както някога каза един известен американски военен офицер — за да държи руснаците вън, да задържи Съединените щати вътре и да сдържа германците. В това има смисъл“, обясни бившият канцлер

Пропагандистка на Кремъл: Колко руснаци загиват! Мобилизацията  може да се превърне в катастрофа

Пропагандистка на Кремъл: Колко руснаци загиват! Мобилизацията може да се превърне в катастрофа

Много пропагандисти смятат, че това ще се превърне в масово жертвоприношение. Показателно е, че потвърдените загуби само в два руски региона – Башкортостан и Татарстан – надвишават всички съветски загуби по време на 10-годишната война в Афганистан

Това вече се е случвало: в САЩ озвучиха базовия“ сценарий за края на войната в Украйна

Това вече се е случвало: в САЩ озвучиха базовия“ сценарий за края на войната в Украйна

Този сценарий американските анализатори директно сравняват с историческия опит на Финландия, която след войната със СССР губи 10% от територията си и възможността да влиза във военни съюзи, но запазва демократичната си система, пазарната икономика и търговските отношения със Запада