23 Юли, 2026

НАТО обещава още по-голяма военна помощ за Украйна

НАТО обещава още по-голяма военна помощ за Украйна

Военните ръководства на страните членки в НАТО трябва да подготвят нови планове за възпиране на Русия

Съединените щати и членовете на НАТО заявиха днес, че ще продължат да помагат на Украйна да се пребори с руската инвазия, като едновременно с това  ще адаптират сигурността на Алианса към „новата реалност“, предизвикана от войната. Това стана ясно по време на днешната спешна среща на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел, съобщава Ройтерс.

„Оставаме обединени в подкрепата си за Украйна“, каза министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин, който също участва в нея. "Ние подкрепяме способността на украинците да се защитават и ще продължим да ги подкрепяме", подчерта той

Страните от НАТО ще продължат да доставят оръжия на Украйна, дори когато тези доставки могат да станат обект на руски атаки, каза пред репортери холандският министър на отбраната Кайса Олонгрен, добавяйки: „Украйна има право да се защитава“.

Дипломати и военни анализатори изчисляват, че съюзниците от НАТО са изпратили повече от 20 000 противотанкови и други оръжия в Украйна от началото на инвазията на 24 февруари.

Освен това на срещата днес на министрите на отбраната на страните в НАТО е възложено преди срещата на върха на лидерите на Алианса на 24 март военните ръководства да изготвят планове за нови начини за възпиране на Русия, включително повече войски и противоракетна отбрана в Източна Европа.

Превод: Faktor.bg

 
Сподели:
Financial Times: Настъпил е моментът за преговори с Русия, Европа може да помогне

Financial Times: Настъпил е моментът за преговори с Русия, Европа може да помогне

Това пише в авторска си колонка в изданието Самюъл Чарап, ръководител на отдела за Русия и Евразия в аналитичния център RAND Corporation

Под Москва се разби руски изтребител от пето поколение: анализатори смятат, че е Су-57Д

Под Москва се разби руски изтребител от пето поколение: анализатори смятат, че е Су-57Д

По данни на изданието този самолет е извършил първия си полет само два месеца по-рано – на 19 май, което означава, че вероятно все още е бил в процес на летателни изпитания.

Весела Чернева: Не измервам българския национален интерес в руски олигарси и офицери от КГБ

Весела Чернева: Не измервам българския национален интерес в руски олигарси и офицери от КГБ

От своя страна Огнян Дъскарев брани като Ватросов сегашната външнополитическа линия на страната и  отсече, че България остава лоялен член на НАТО.

Коментари (0)