Целта на визитата е "повишаване на оперативната съвместимост на военно-морските сили на Грузия и страните в Алианса
Кораби на НАТО от състава на Втора постоянна военно-морска група (SNMG2) навлязоха в териториалните води на Грузия, съобщи пресслужбата на министерството на вътрешните работи на страната.
Според съобщението, става въпрос за четири кораба от състава на SNMG2. Целта на визитата е "повишаване на оперативната съвместимост на военно-морските сили на Грузия и страните-членки и партньори на Алианса", предава Епицентър.бг.
"Бреговата охрана на граничната полиция към министерството на вътрешните работи приема в териториалните води на страната Втора постоянна военно-морска група на НАТО SNMG2. Отрядът е под командването на контраадмирал Мануел Агире Алдерегия", се казва в съобщението.
Флагман на постоянната група е фрегатата от ВМС на Испания Cristobal Colon. В състава ѝ влизат още фрегатите Regina Maria на румънските ВМС, Kemalreis на ВМС на Турции и "Смели" на българските ВМС. Корабите ще бъдат в грузински води до 18 март.
В Тбилиси оценяват високо визитата на корабите на НАТО по време на пандемията от коронавирус, като отбелязват, че тя е доказателство за подкрепата към страната от страна на Алианса.
"Визитите на морските подразделения на НАТО в черноморските пристанища на Грузия носят регулярен характер, което е резултат от сътрудничеството на Грузия с пакта за укрепване на сигурността в Черно море", се отбелязва в съобщението.
Корабите от SNMG2 по принцип оперират в Средиземно море, но в зоната им на отговорност влиза и Черно море, се отбелязва още в съобщението.
Фактор
Според съобщението, става въпрос за четири кораба от състава на SNMG2. Целта на визитата е "повишаване на оперативната съвместимост на военно-морските сили на Грузия и страните-членки и партньори на Алианса", предава Епицентър.бг.
"Бреговата охрана на граничната полиция към министерството на вътрешните работи приема в териториалните води на страната Втора постоянна военно-морска група на НАТО SNMG2. Отрядът е под командването на контраадмирал Мануел Агире Алдерегия", се казва в съобщението.
Флагман на постоянната група е фрегатата от ВМС на Испания Cristobal Colon. В състава ѝ влизат още фрегатите Regina Maria на румънските ВМС, Kemalreis на ВМС на Турции и "Смели" на българските ВМС. Корабите ще бъдат в грузински води до 18 март.
В Тбилиси оценяват високо визитата на корабите на НАТО по време на пандемията от коронавирус, като отбелязват, че тя е доказателство за подкрепата към страната от страна на Алианса.
"Визитите на морските подразделения на НАТО в черноморските пристанища на Грузия носят регулярен характер, което е резултат от сътрудничеството на Грузия с пакта за укрепване на сигурността в Черно море", се отбелязва в съобщението.
Корабите от SNMG2 по принцип оперират в Средиземно море, но в зоната им на отговорност влиза и Черно море, се отбелязва още в съобщението.
Още от Свят
Шок във Варшава: Качински поиска да бъде спряна Украйна по пътя към ЕС
Конфликтът отразява колко много се е променила полската дискусия за Украйна, отбелязва Financial Times
„Ключът към ключалката“: Риженко предсказа какво ще се случи с Кинбърнската коса
Бившият капитан обяснява защо е толкова важно косата да бъде отново под украински контрол
ВСУ удари две ключови рафинерии в Русия, Зеленски разкрива подробности
По думите на украинският лидер дългосрочните санкции продължават и в Деня на Конституцията, с цел да отслабват Кремъл да продължава да води война