24 Февруари, 2026

НАТО: Северна Корея представлява директна заплаха за Япония и региона, но също и "глобална заплаха"

НАТО: Северна Корея представлява директна заплаха за Япония и региона, но също и "глобална заплаха"

Алиансът силно подкрепя оказването на политически, дипломатически и икономически натиск, но не и военно решение

 Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който е на посещение в Япония, отново призова за мирно уреждане на севернокорейската криза, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
    "Ние сме също толкова обезпокоени, колкото и вие, от предизвикателното и неразумно поведение на Северна Корея", която "представлява директна заплаха" за Япония и региона, но също и "глобална заплаха", заяви Столтенберг в изказване в Токио пред експерти и ръководители на японското министерство на отбраната. 
    При все това, отбеляза шефът на алианса, "ние не трябва да използваме въоръжени сили, а да намерим мирен изход" от тази криза. 
    В интервю за АФП в Брюксел преди десетина дни Столтенберг посочи, че една военна намеса в Северна Корея би имала "опустошителни последици", припомня агенцията.
    "НАТО силно подкрепя оказването на политически, дипломатически и икономически натиск върху Северна Корея", повтори днес Столтенберг, изтъквайки необходимостта одобрените от ООН през септември санкции срещу Пхенян да бъдат прилагани "изцяло и в пълна прозрачност".  
    През последните месеци севернокорейският режим извърши шести поред ядрен опити и изпитания на няколко балистични ракети с голям обсег, способни да достигнат бреговете на САЩ, припомня агенцията. Две от тези ракети прелетяха над Северна Япония.
    Американският президент Доналд Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен-ун си отправиха взаимни заплахи. Тръмп неколкократно заяви, че не изключва военната опция. 
    По-късно днес Столтенберг ще бъде приет от японския премиер Шиндзо Абе, който е привърженик на "силна дипломация" спрямо Пхенян.
Сподели:

Коментари (0)

Си Ен Ен: 4 г. война в Украйна донесоха сеизмични промени за света

Си Ен Ен: 4 г. война в Украйна донесоха сеизмични промени за света

Киев плаща цената на тези сътресения с постоянна нестабилност и непрекъснати загуби, споделят украинци

Писториус: Тръмп действа единствено в полза на Путин

Писториус: Тръмп действа единствено в полза на Путин

Доналд Тръмп даде увереност на руския автократ, когато „разстла пред него червения килим и го посрещна като приятел“ при срещата в Аляска

Блумбърг: Тръмп иска войната в Украйна да приключи до 4 юли

Блумбърг: Тръмп иска войната в Украйна да приключи до 4 юли

„Усилията на президента Доналд Тръмп да прекрати руската инвазия в Украйна буксуват"