28 Юли, 2026

НАТО ще финансира афганистанската армия поне до 2024 г.

НАТО ще финансира афганистанската армия поне до 2024 г.
Йенс Столтенберг и Ашраф Гани

Ашраф Гани благодари на Столтенберг за тази подкрепа

НАТО ще продължи да финансира армията на Афганистан поне до 2024 г., каза днес афганистанският президент Ашраф Гани, цитиран от ТАСС.

"НАТО потвърди, че ще продължи да финансира афганистанската армия поне до 2024 г.", заяви Гани на обща пресконференция с генералния секретар на алианса Йенс Столтенберг в Кабул. Гани благодари на Столтенберг за тази подкрепа. Според експертни оценки става дума за около 4 милиарда долара на година, от които 3 милиарда от САЩ, а 1 милиард от останалите страни в НАТО.

Столтенберг каза, че талибаните трябва да започнат преговори с афганистанското правителство. "Талибаните трябва да осъзнаят, че е безсмислено войната да продължава и че трябва да седнат на масата за преговори с правителството на Афганистан. Алиансът напълно подкрепя мирните инициативи на президента Гани", заяви Столтенберг. "Затова напълно подкрепихме примирието това лято. То беше кратко, но беше първото примирие в този конфликт и смятаме, че това е важна стъпка в правилната посока", каза той.

"НАТО не е участник в мирните преговори, но ние подкрепяме афганистанското правителство чрез нашата мисия за обучение, подпомагане и подготовка на националните въоръжени сили. Всички ние трябва да разбираме, че има връзка между положението на бойното поле и на масата за преговори. Нуждаем се от силни, професионални, добре обучени и снабдени афганистански сили, които да могат да изпратят ясен сигнал до всички въоръжени формирования, че те постигат много повече на масата за преговори, отколкото на бойното поле", заяви Столтенберг.

Почти 200 хил. военнослужещи от оглавяваната от САЩ коалиция и Международните сили за подпомагане на сигурността в Афганистан (ИСАФ) под командването на НАТО напуснаха Афганистан през 2014 г. след 13 години война. В Афганистан остана 12-хилядна мисия от съветници и инструктори на НАТО, а през 2018 г. нейната численост беше увеличена на 16 хил. души заради засилената активност на въоръжените групировки. 
Сподели:
The Washington Post: Кремъл засилва натиска срещу антивоенните кандидати преди парламентарните избори

The Washington Post: Кремъл засилва натиска срещу антивоенните кандидати преди парламентарните избори

В същото време на най-известния руски политик с антивоенни позиции Борис Надеждин, който се опита да се кандидатира като независим, е било забранено да участва в предизборната кампания.

Доскоро немислимо: Тръмп и Зеленски се сближават, дори Лора Лумър промени реториката си

Доскоро немислимо: Тръмп и Зеленски се сближават, дори Лора Лумър промени реториката си

Очаква се по време на посещението си във Вашингтон украинският президент Зеленски да присъства и на погребението на американския сенатор Линдзи Греъм, когото нарече "истински борец за свободата"

Тръмп и Нетаняху разговаряха час и половина в Белия дом - за първи път, от началото на войната срещу Иран

Тръмп и Нетаняху разговаряха час и половина в Белия дом - за първи път, от началото на войната срещу Иран

Нетаняху се подготвя за избори и се намира в сложна политическа обстановка отчасти заради влошените отношения с Тръмп

Коментари (0)