27 Май, 2026

Слънцето изригна най-силно от три години

Слънцето изригна най-силно от три години

Специалисти регистрираха най-силното изригване на Слънцето от три години, съобщи в. „Индипендънт“, предаде БТА.

Изригването в неделя е от клас М4.4 - втория най-висок. То е предизвикало ултравиолетова и рентгенова радиация, която е йонизирала горната част на земната атмосфера.

Слънчевите изригвания са класифицирани като А, В, С, М и Х с четири подкласа. Клас А е фонов. Следващите се увеличават по сила подобно на скалата на Рихтер, като всеки клас е 10 пъти по-мощен от предишния.

Макар и изригването да е било най-силното от години, то е забелязано само от специалистите. Радиооператори и мореплаватели може да са отчели странен ефект на честоти под 20 MHz, написа д-р Тони Филипс от SpaceWeather.

Възможно е това да се дължи на самото Слънце, което е блокирало част от радиацията.

Според д-р Филипс мястото на изригването е зад югоизточната част на звездата и тя е засенчила част от него. Затова е възможно изригването да е било и от най-високия клас Х.

Ако плазмата и съпътстващото я магнитно поле от короналното изхвърляне на маса беше достигнало Земята, щяхме да преживеем силна геомагнитна буря. Тъй като петното на Слънцето, от което е изригването, ще се завърти към нас за няколко дена, възможно е това да стане през следващите седмици.

През септември Слънцето навлезе в нов цикъл, което обикновено увеличава изригванията. Слънчевата активност ще продължи да нараства до юли 2025 г., когато звездата ще достигне следващия си максимум по средата на 11-годишния цикъл.

Предишното изригване от клас М беше през юни, но то беше по-слабо. Няколко часа по-късно имаше изригване от клас С.
Сподели:
NASA официално преминава към практическа подготовка на бъдеща база на Луната

NASA официално преминава към практическа подготовка на бъдеща база на Луната

Следващата мисия — Artemis III — е планирана за 2027 година. Нейният екипаж ще тренира скачване на кораба Orion с лунните спускаеми модули, разработвани от Blue Origin и SpaceX на Илон Мъск

НАСА стартира първата фаза от строежа на лунна база

НАСА стартира първата фаза от строежа на лунна база

Компанията Blue Origin на Джеф Безос ще осигури 2 кацащи апарата за доставяне на лунни превозни средства до повърхността на естествения спътник на Земята в район близо до южния полюс на Луната

Най-голямата луна в Слънчевата система може би „се събужда“: Ганимед се нагрява, крие ли ключа към извънземния живот?

Най-голямата луна в Слънчевата система може би „се събужда“: Ганимед се нагрява, крие ли ключа към извънземния живот?

Ново изследване разкрива, че Ганимед – най-голямата луна в Слънчевата система – може постепенно да се нагрява отвътре, създавайки собствено магнитно поле. Откритието може да промени разбирането за еволюцията на планети и търсенето на извънземен живот

Коментари (0)