Трима учени си поделят тазгодишната Нобелова награда за физика.
Роджър Пенроуз, Райнхард Генцел и Андреа Гец печелят признанието на Шведската академия заради приноса си в изследванията на черните дупки.
Пенроуз е награден заради откритието си, че формирането на черните дупки е ясно потвърждаване на теорията на относителността.
Генцел и Гец са открили, че невидим и изключително тежък обект ръководи орбитата на звездите в центъра на галактиката ни. Засега единственото обяснение е "свръхмасивна черна дупка".
Заради пандемията от Covid-19 наградните церемонии в Осло и Стокхолм през декември ще са скромни.
Банкетите бяха отменени, а лауреатите за медицина и физиология, физика, химия, литература и икономика ще получат отличията си у дома, а не в Стокхолм.
Фактор
Роджър Пенроуз, Райнхард Генцел и Андреа Гец печелят признанието на Шведската академия заради приноса си в изследванията на черните дупки.
Пенроуз е награден заради откритието си, че формирането на черните дупки е ясно потвърждаване на теорията на относителността.
Генцел и Гец са открили, че невидим и изключително тежък обект ръководи орбитата на звездите в центъра на галактиката ни. Засега единственото обяснение е "свръхмасивна черна дупка".
Заради пандемията от Covid-19 наградните церемонии в Осло и Стокхолм през декември ще са скромни.
Банкетите бяха отменени, а лауреатите за медицина и физиология, физика, химия, литература и икономика ще получат отличията си у дома, а не в Стокхолм.
Още от Наука
Астрономи откриха най-големите екзопланети, по-леки от памук
Те имат размерите на Юпитер, обикалят около звезда на повече от 1000 светлинни години разстояние и са открити от спътника TESS на НАСА
Учен: Времето не е вечно и един ден може да загуби смисъл
Може ли времето да изчезне? Ново изследване в областта на квантовата гравитация предполага, че времето не е фундаментална характеристика на Вселената. Според теорията то зависи от кривината на пространството и може постепенно да загуби значението си с разширяването на Космоса
INSAIT получи най-високото отличие на Европейския съвет за научни изследвания
За първи път българска научна институция е удостоена с такова отличие: "Постигнахме немислимото"