Алексей Навални се яви в съда чрез видеовръзка за първи път, откакто беше преместен в затворническа колония с максимална сигурност отвъд полярния кръг, предаде АФП.
„Сълза се стича по бузата ми. Толкова се радвам да ви видя всички“, каза Навални от килията в затвора.
Активистът съди администрацията на затвора във Владимирска област в Централна Русия, където беше държан, преди да бъде преместен в затворническата колония. Критикът на Кремъл обвини затвора в незаконни дисциплинарни наказания.
Първоначално изслушванията бяха насрочени за началото на декември, когато съюзниците на Навални алармираха за необяснимото му изчезване и изразиха сериозни опасения за безопасността му.
Адвокатите на Навални казаха в края на миналия месец, че най-накрая са го намерили в отдалечената затворническа колония със „специален режим“ в село Харп в Ямало-Ненецкия автономен окръг, наречено „Полярният вълк“.
По-късно той предаде съобщение на поддръжниците си в социалните медии, в което каза, че е преминал през труден 20-дневен трансфер в селото.
Навални заяви пред съда, че администрацията на затвора във Владимирска област незаконно го е поставила в изолация по време, когато е бил съден за „екстремизъм“.
47-годишният опозиционер и неговите поддръжници отхвърлят 19-годишната му присъда по обвинения в „екстремизъм“ като политически мотивирана.
Областният съд отхвърли иска на Навални срещу администрацията на затвора.
Навални отбеляза, че условията му на живот в затворническата колония IK-3 са по-добри, отколкото в IK-6 във Владимирска област.
Следващото съдебно заседание на Навални по въпроса за отказа на затвора да достави писма от семейството и поддръжниците му е насрочено за 2 февруари, съобщава БГНЕС
Още от Свят
Пакистан посочи кога САЩ и Иран възобновяват техническите преговори
Говорителят на пакистанското външно министерство Тахир Андраби посочи 30 юни като вероятна дата
Зеленски: Украйна актуализира кандидатурата си за членство в ОИСР
Украинският президент написа на 23 юни вечерта в X, че членството на страната му в ОИСР е „много важно за нас“, по време на срещата си с генералния секретар на организацията Матиас Корман в украинската столица Киев
Унгария пак дръпна ръчната: Отново спъна пътя на Украйна за членство в ЕС
Откриването на първата официална преговорна глава и за Киев и Кишинев години наред бе блокирана от унгарския премиер Виктор Орбан, който открито се противопоставяше на членството на двете страни