4 Февруари, 2026

Продължават потопите в Русия - Орск е под вода, застрашен е Оренбург

Продължават потопите в Русия - Орск е под вода, застрашен е Оренбург

Орск, снимка: EPA/BGNES

Край Орск се скъса язовирна стена

Службите за спешна помощ евакуират руски градове, засегнати от покачващите се реки, предаде АФП.

Според руското Министерство на извънредните ситуации, наводнените жилищни сгради в Урал са повече от 10 000 - в района на Волга и Западен Сибир.

Русия обяви федерално извънредно положение в Оренбургска област, където река Урал заля голямата част от град Орск и сега достига опасни нива в главния град Оренбург.

"На териториите на Сибирския, Приволжския (района на Волга) и централния федерален район се прогнозира повишаване на температурата на въздуха, активно топене на снега и преливане на реки", се казва в изявлението на министерството.

Русия вече е евакуирала хиляди хора, предимно в Оренбургска област в близост до Казахстан.

Голяма част от град Орск е наводнена, след като проливен дъжд е скъсал стената на близък язовир.

Кметът на града Сергей Салмин заяви, че се очаква наводнението да бъде "безпрецедентно", и предупреди за принудителна евакуация.

Руската метеорологична служба Росгидромет съобщи, че очаква пикът на наводненията в Оренбург да бъде на 10 март и че няколко от кварталите на града ще бъдат засегнати.

Властите също така предупредиха за "неизбежно" покачване на нивото на водата в сибирските региони Тюмен и Курган, като се очаква голямата река Тобол да се покачи.

Службите за спешна помощ в Курган, град с население около 300 000 души, разположен близо до границата с Казахстан, съобщиха, че са започнали "превантивна евакуация" и са преместили 571 души.

Кремъл е наредил на властите в Курган и Тюмен да бъдат в готовност, позовавайки се на "природни аномалии". /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Вашингтон поуст обяви масови съкращения на журналисти в екипа си

Вашингтон поуст обяви масови съкращения на журналисти в екипа си

Изданието заяви, че „болезненото“ преструктуриране е нужно за компанията, която е „твърде дълбоко вкоренена в една различна епоха“

Русия се проваля: Украинският външен министър посочи ключовите признаци за това

Русия се проваля: Украинският външен министър посочи ключовите признаци за това

Забавянето на руското настъпление се засили през януари 2026 г. Въпреки ежедневните загуби, надвишаващи 1000 войници, руските сили превзеха само 0,04% от територията - най-ниската цифра за всеки от последните девет месеца.

Какво се случи на първия ден от тристранните преговори за Украйна в Абу Даби

Какво се случи на първия ден от тристранните преговори за Украйна в Абу Даби

Новите разговори трябваше да се състоят на 1 февруари, но бяха отложени за днес и утре. През последното денонощие Украйна беше подложена на масирани атаки, с рекорден брой балистични ракети.