6 Август, 2026

Наводненията в Испания взеха най-малко 51 жертви

Наводненията в Испания взеха най-малко 51 жертви
Във Валенсия вървят по магистралата, тъй като пътната мрежа остава блокирана. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Властите предупредиха, че се очаква неблагоприятните метеорологични условия да се запазят

Най-малко 51 души загинаха при наводненията, които заляха Източна и Южна Испания на 29 октомври. Стихията помете автомобили по улиците на селата и наруши железопътния транспорт в големи райони на страната, съобщи „Евронюз“.

Високоскоростен влак с близо 300 души на борда дерайлира близо до Малага, въпреки че железопътните власти съобщиха, че никой не е пострадал. Бедствието наруши и движението на високоскоростните влакове между Валенсия и Мадрид, както и на други крайградски линии в засегнатите региони.

Държавната метеорологична агенция издаде червена тревога за обилни валежи във Валенсианската общност, където наводненията доведоха до срутване на мост в Пиканя.

В общини като Турис и Утиел са паднали около 200 литра дъжд на квадратен метър. В много населени места в южната и източната част на страната само на 29 октомври са паднали над 100 литра дъжд, според официалните доклади.

Властите предупредиха, че се очаква неблагоприятните метеорологични условия да се запазят, и призоваха местните жители да останат предпазливи.

През последните години Испания се е сблъсквала с подобни есенни бури. Благодарение на валежите тази година страната се възстанови донякъде от тежката суша. Мнозинството от климатолозите твърдят, че увеличаването на екстремните метеорологични явления се дължи на изменението на климата. 

Сподели:
Италиански боклукчии издириха в сметта печеливш лотариен билет за 1 млн. евро. Върнаха го!

Италиански боклукчии издириха в сметта печеливш лотариен билет за 1 млн. евро. Върнаха го!

Директорът на компанията Роберто Никола Тоскано определи случая като „истинско чудо

Украинският самолет в Лайпциг, който се опитаха да взривят, е превозвал боеприпаси

Украинският самолет в Лайпциг, който се опитаха да взривят, е превозвал боеприпаси

Експертизата на криминалистите показа, че към намерения до самолета дрон е било прикрепено силно експлозивно вещество от висок клас - за военна употреба

Първият ракетен линеен кораб на Тръмп ще струва повече от супер-самолетоносач: обявиха шокираща цена

Първият ракетен линеен кораб на Тръмп ще струва повече от супер-самолетоносач: обявиха шокираща цена

Според доклад на Бюджетната служба на Конгреса на САЩ стойността на първия атомен ракетен линеен кораб на ВМС на САЩ може да достигне рекордните 23,4 милиарда долара

Коментари (0)