24 Февруари, 2026

Най-големия пакет от санкции срещу Русия обяви Великобритания

Най-големия пакет от санкции срещу Русия обяви Великобритания

Киър Стармър, снимка: ЕРА/БГНЕС

Сред новите мерки е замразяване на активите на държавния руски оператор на петролопроводи „Транснефт“, предпиема действия и срещу т.нар. „тъмна мрежа от незаконни търговци на петрол“, като санкционира един от най-големите оператори на сенчест флот, превозващ петрол

Британското правителство обяви „най-големия пакет от санкции“ срещу Русия от началото на войната в Украйна преди четири години, насочен срещу петролния износ и доставчиците на военно оборудване, предаде АФП.

По повод годишнината от инвазията Лондон съобщи за близо 300 нови санкции, докато външният министър Ивет Купър бе на посещение в Киев.

Така общият брой на компаниите и физическите лица, санкционирани от Великобритания заради войната в Украйна, надхвърли 3000.

Сред новите мерки е замразяване на активите на държавния руски оператор на петролопроводи „Транснефт“, като се посочва „стратегическото значение“ на петролния сектор за руското правителство. Според британските власти „Транснефт“ транспортира над 80% от руския петролен износ и е под западни санкции още от анексирането на Крим през 2014 г.

Великобритания предприе действия и срещу т.нар. „тъмна мрежа от незаконни търговци на петрол“, като санкционира един от най-големите оператори на сенчест флот, превозващ петрол в нарушение на международните ограничения.

От Лондон заявиха, че новият пакет изпраща посланието, че „руският петрол е извън пазара“. В същото време доклад на финландски мозъчен тръст сочи, че Русия изнася по-големи обеми петрол в сравнение с периода преди инвазията, като основните ѝ пазари са Китай, Индия и Турция.

Британското правителство наложи ограничения и на компании, доставящи военно оборудване, както и на руския граждански ядрен сектор и индустрията за втечнен природен газ.

Лондон включи в санкционния списък и два телевизионни канала в Грузия – Imedi TV и POSTV – обвинени в разпространение на проруска дезинформация. Според британските власти те представят Украйна като „марионетка“ на Запада и изобразяват президента Володимир Зеленски като нелегитимен.

Двата канала, смятани за близки до управляващата партия „Грузинска мечта“, отхвърлиха санкциите. Imedi TV заяви във Facebook, че те „нямат никаква стойност“, а POSTV отговори с две усмихнати емотикони. | БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

От 126 000 до 63 000 долара: защо Bitcoin продължава да поевтинява

От 126 000 до 63 000 долара: защо Bitcoin продължава да поевтинява

След еуфорията около рекордните върхове биткойн загуби над 50% от стойността си, като падна под 63 000 долара на фона на геополитическо напрежение, митническа несигурност и отлив от рискови активи

Световен доклад за богатството: България вече не е най-бедната в Европа

Световен доклад за богатството: България вече не е най-бедната в Европа

По последния доклад на UBS, по отношение на медианното богатство България е на 27-о място, като след нея остават Чехия, Румъния, Полша и Турция

БНБ вече прибра 86% от левовете

БНБ вече прибра 86% от левовете

От началото на 2026 г. до 20 февруари в пощенските клонове на Български пощи са извършени 147 998 операции по обмяна на обща стойност 220 милиона лева