2 Юли, 2026

"Некомпетентен глупак", изригна Мъск и призова Олаф Шолц да даде оставка

снимка: архив Faktor.bg

Германското правителство заяви, че е взело под внимание поста на Мъск по повод кървавата баня в Магдебург, но отказа да даде допълнителен коментар на редовната си пресконференция

Милиардерът Илон Мъск призова германския канцлер Олаф Шолц да подаде оставка в отговор на смъртоносното нападение на германски коледен базар в Магдебург, пише Reuters.

"Шолц трябва незабавно да подаде оставка. Некомпетентен глупак" възмущава се Мъск, който ще се присъедини към администрацията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп като външен съветник.

По-рано в петък (20 декември) Мъск се включи в предизборната кампания в Германия, като нарече крайнодясната "Алтернатива за Германия" (АзГ) спасител на страната.

"Само АзГ може да спаси Германия", написа Мъск в публикация в платформата си "X", което едва ли е изненадващ при все че най-богатият човек в света, вече е изразявал подкрепа за други антиимигрантски партии в Европа.

Редица анализатори обаче свързват кървавия терористичен акт именно с АаГ и провокативните послания, които изпраща към гражданите на Германия.

Припомняме, че АзГ се класира на второ място в проучванията на общественото мнение и може да успее да осуети дясноцентристко или лявоцентристко мнозинство. Засега основните, по-центристки партии в Германия обещаха да избягват подкрепата на АзГ на национално ниво.

Очаква се водещата европейска сила да гласува на 23 февруари, след като лявоцентристкото коалиционно правителство, ръководено от Шолц, се разпадна.

Германското правителство заяви, че е взело под внимание поста на Мъск, но отказа да даде допълнителен коментар на редовната си пресконференция.

 

Сподели:
The Telegraph: Путин осъзнава, че губи – британски експерт посочи ключов признак

The Telegraph: Путин осъзнава, че губи – британски експерт посочи ключов признак

The Telegraph: Путин осъзнава, че губи – британски експерт посочи ключов признак

САЩ: Тръмп иска войната в Украйна да приключи, за да бъде сложен край на безсмисленото кръвопролитие

САЩ: Тръмп иска войната в Украйна да приключи, за да бъде сложен край на безсмисленото кръвопролитие

"Kоренът на проблема е, че руският президент Владимир Путин е идеологически обвързан с враждебността си към Съединените щати и Запада. “, смята журналистка

Foreign Policy: Украйна не изолира Крим без причина – подготвя се контранастъпление

Foreign Policy: Украйна не изолира Крим без причина – подготвя се контранастъпление

Анализаторът от американския Институт за изследване на войната Джордж Барос смята, че Украйна в момента създава възможно най-благоприятните условия за бъдещи настъпателни действия

Коментари (0)