6 Декември, 2025

Нели Куцкова: С новия закон всеки следващ главен прокурор ще знае, че не е недосегаем

Нели Куцкова: С новия закон всеки следващ главен прокурор ще знае, че не е недосегаем

Нели Куцкова

Това заяви бившият председател на Съюза на съдиите в България

С новия закон всеки следващ главен прокурор ще знае, че не е недосегаем. Това заяви в студиото на Нова ТВ Нели Куцкова, бивш председател на Съюза на съдиите в България.

„Надявам се хората, които избират членове на Висшия съдебен съвет, да са си дали сметка колко е важно в този орган, който е за управление на цялата съдебна система, да влязат хора почтени, устойчиви и неподатливи на влияние”, заяви съдията и допълни:. „Разчитам, че от парламента най-после ще се изберат квота във ВСС - качествени хора, а не наши, ваши, близки, съученици”, допълни тя. 

Определено се вижда проблем в организацията на работата на прокуратурата, твърди съдия Куцкова. По думите ѝ трябва да се разбере защо делото „Барселонагейт” е държано „на трупчета”. Тя обаче е категорична, че понякога делата са спирани и по обективни причини.

Куцкова сподели, че е била изненадана „колко могъщ човек е този т. нар. Петьо Еврото”. Тя допълни, че никога не е допускала какво голямо влияние има бившият следовател.

Съдийката коментира и искания депутатски имунитет на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. По думите ѝ е негово право да не се откаже доброволно от него и това в никакъв не означава признание за вина. По нейните думи "е правилно хората на висши длъжности в държавата да имат имунитет, за да не им бъде оказван натиск".

Според бившия председател на Съюза на съдиите в България няма кратка рецепта за това у нас да тържествува върховенството на закона.

„За мен е въпрос на възпитание от ранна детска възраст да си почтен. И най-перфектните правила не вършат работа, ако не се прилагат от свестни хора”, е категорична Нели  Куцкова, която е убедена, че в сектора има много такива хора, но те обикновено биват пращани „в девета глуха”, за разлика от мазници и конформисти, които правят кариерно развитие.

Сподели:

Коментари (0)

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 42 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин. Продължителност на деня: 9 ч. и 11 мин.

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.