4 Август, 2026

Нено Димов: Акцията за Пирин е манипулация - тя е политическа не екологична

Нено Димов: Акцията за Пирин е манипулация - тя е политическа не екологична
Снимка: БТВ

Има хора, които чистосърдечно попадат в този протест за което съжалявам

В чл. 21 т. 1 от плана за Пирин е разрешено водохващане за питейни нужди. Тези 45 процента, за които се протестира, имат само това разрешение. В тази акция няма нищо екологично. Тя е политическа. Това заяви, за пореден път, екоминистърът Нено Димов пред БТВ, в опит да обясни на протестиращите "зелени", че няма опасност от масово строителство в Пирин. 

По думите му има хора, които чистосърдечно попадат в тази манипулация и биват употребени. Димов подчерта, че разрешение за строеж на спортни обекти се дава в 2 на сто от парка и то става дума за един лифт.

"Ако човек прочете сам ще види", каза той и посочи, че няма здравомислещ който да си представя 200 квадратни километра застроена площ. "Десет години обясняваме това нещо".

Нено Димов смята, че  протестите имат политически цели - да дискредитират работата на правителството по време на европредседателството, когато погледа на Европа е вперен в нас.

Министърът на Околната среда и водите коментира и борбата с мръсния въздух в София. Той заяви, че няма изход от ситуацията, който да е утре. "Но проверките продължават. Наложихме 142 хил. лева глоби на двайсет сервиза".

Димов обяви съвместна инициатива с НИМХ, кмета Йорданка Фандъкова, Стефан Димитров, който е създател на гражданска мрежа за проверка на качеството на въздуха и учени от физическия факултет на Софийския университет. Тя цели в рамките на осем месеца да се създаде фона на мрежа за проверка. 

"Трябва да интегрираме всички системи за да получим пълна картина и да се видят обектите които замърсяват", каза той. По думите му това е пилотен проект, който ще бъде предложен и в други градове. 

Нено Димов заяви, че се работи и в още две направления, да се предлагат по-екологични горива и уреди на пазара.

За замърсяването на въздуха от колите той изтъкна, че в София вече това се контролира, но остава въпроса за контрол в цялата страна за да не може хората да регистрират, например в Перник и да шофират технически неизправен автомобил в столицата.

Сподели:
Първан Симеонов: Йотова е шанс за управлението на Радев да се прелегитимира, няма готовност за протести срещу него

Първан Симеонов: Йотова е шанс за управлението на Радев да се прелегитимира, няма готовност за протести срещу него

Според него истинският тест за това управление ще бъде през зимата, когато ще трябва представи реален реформаторски бюджет

България е последна в Европейския съюз по покупки на билети за събития онлайн

България е последна в Европейския съюз по покупки на билети за събития онлайн

През 2025 г. едва 11,4% от българите са си осигурили посещения на събития по този начин

Нивото на Дунав край Русе продължава да пада, три кораба са заседнали

Нивото на Дунав край Русе продължава да пада, три кораба са заседнали

Спад е регистриран при всички крайречни градове от Видин до Силистра с изключение на Никопол

Коментари (0)