Странна аномалия разкриха проучвания на наши учени по дъното на залива Емона на остров Ливингстън, където се намира българската антарктическа база. Това разказва журналистката Мария Чернева от БНТ.
Най-вероятно островът не е един, а два отделни, съединени от един общ голям ледник.
Това би било голямо географско откритие, но предстои да се потвърди с още проучвания през следващия антарктически сезон.
Екип от трима подготвят специално оборудване за малката надуваема лодка. Очакват ги часове усилена работа насред ледените води в залива Емона пред българската база.
"Успяхме да направим тази стойка, на която от дясната страна имаме един уред, който се нарича мултибим, или многолъчев ехолот, формира 512 лъча, които стигат до дъното, отразяват се и се връщат обратно по този начин виждаме дълбочината и релефа на дъното. А от лявата страна на лодката сонар, който ни дава да видим дали на дъното имаме камъни, пясък или тиня", разказва инж. Росен Стефанов.
Сканираните изображения, които екипът от учени прави, показват неочаквани резултати.
В дъното на залива, където може да се очаква, че дълбочината намалява, се случва точно обратното. 200 метра дълбочина до ледника би могло да означава, че брегът е далеч навътре под леда или дори, че няма такъв, а просто ледникът крие провлак между два острова.
"Напълно е възможно да говорим за два острова, не за един", казва геофизикът Кирил Велковски.
"Това ще бъде голямо откритие", обобщи проф. Христо Пимпирев, ръководител на Българския антарктически институт.
Коментари (0)