26 Декември, 2025

Непредсказуемата Баба Марта ще ни сервира зима и пролет през ден

Непредсказуемата Баба Марта ще ни сервира зима и пролет през ден

Най-ниските температури ще са около -8 градуса, а най-високите - над 25 градуса

Времето през март ще бъде динамично, като най-ниските температури ще са около минус 8 градуса, а най-високите - над 25 градуса. Според Красимир Стоев - синоптик от Националния институт по метеорология и хидрология, средната месечна температура ще бъде около и над нормата.

Месечната сума на валежите ще бъде около нормата, която в равнините е между 40 и 60 литра на квадратен метър, в планините - между 60 и 90 литра на квадратен метър.

Динамиката на атмосферните процеси ще бъде повишена и времето ще е променливо, с чести промени на температурите и фазата на валежите.

През първото десетдневие от месеца, въпреки честите промени,температурите ще бъдат по-високи от обичайните. Месецът ще започне с предимно слънчево и топло време с максимални температури между 13 и 18 градуса. На 2-3 март през страната ще премине атмосферно смущение и на места ще превали дъжд и сняг, но съществени валежи не се очакват. Температурите временно ще се понижат.

Към 4-5 март преносът на въздушни маси ще е от юг-югозапад и температурите бързо ще се повишат. На 6-8 март се очаква отново да премине атмосферно смущение, при което ще има валежи и понижение на температурите. В края на първото десетдневие температурите отново ще се повишат.

В началото на второто десетдневие ще застудее и до края му температурите ще бъдат близки до нормалните за месеца. Времето ще се задържи динамично, с условия за валежи около 11-12 март и към 15-17 март, като при преминаването на студените атмосферни фронтове в Северна и Западна България дъждът ще преминава в сняг.

През третото десетдневие на март температурите ще бъдат близки до обичайните, като ще се понижават след преминаването на атмосферните смущения. Най-голяма вероятност за валежи има в периода 22-25 март и в края на месеца.

Според астрономическата справка в началото на март слънцето изгрява в 7 часа и 3 минути, и залязва в 18 часа и 16 минути. Продължителността на деня е 11 часа и 13 минути. В края на месеца слънцето изгрява в 7 часа и 12 минути, и залязва в 19 часа и 51 минути. Продължителността на деня вече е 12 часа и 39 минути.

Фазите на Луната през март са: на 6 март - новолуние, на 14 - първа четвърт, на 21 - пълнолуние, на 28 март - последна четвърт.

Началото на астрономическата пролет у нас настъпва на 20 март в 23 часа и 58 минути.

Сподели:

Коментари (0)

Съпредседателите на „Да, България“  отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Съпредседателите на „Да, България“ отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Според Ивайло Мирчев, смъртта на малката Тюркян, най-невръстната жертва на тоталитарния режим, се е превърнала в символ — трагичен, болезнен и вечен

Жълт код за ниски температури в 10 области на Северна България

Жълт код за ниски температури в 10 области на Северна България

Минималните температури в повечето райони са между минус 5 и 0 градуса, а в котловините и по високите полета на места може да е и по-студено

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Нека Коледа даде сила и сплотеност на всички българи! пожела премиерът в оставка Росен Желязков