20 Декември, 2025

Нетаняху е решен да установи мир със Саудитска Арабия

Нетаняху е решен да установи мир със Саудитска Арабия

Бенямин Нетаняху, снимка: архив

Рияд постави условие: Ще установи официални връзки с Израел след като бъде създадена палестинска държава

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху изрази увереност, че може да сключи споразумение с регионалния съперник Саудитска Арабия. Той подчерта, че е решен да го осъществи.

„Мисля, че мирът между Израел и Саудитска Арабия е не само възможен, но и че ще се случи“, каза той на съвместна пресконференция в Белия дом с президента на САЩ Доналд Тръмп.

Саудитска Арабия отговори, че няма да установи официални връзки с Израел, докато не бъде създадена палестинска държава.

„Саудитска Арабия ще продължи непрестанните си усилия за създаване на независима палестинска държава със столица Източен Йерусалим и няма да установи дипломатически отношения с Израел без това“, се казва в изявление на саудитското външно министерство в Х, цитирано от БГНЕС.

Както президентът на САЩ Доналд Тръмп, така и неговият предшественик Джо Байдън подкрепят установяването на дипломатически отношения между Израел и Саудитска Арабия.

Рияд спря предварителните преговори по въпроса в началото на войната в Газа и втвърдяваше реториката си с продължаването на конфликта. 

Сподели:

Коментари (0)

САЩ с предложение за нов формат на преговорите между Украйна и Русия

САЩ с предложение за нов формат на преговорите между Украйна и Русия

Зеленски каза, че Украйна ще подкрепи такъв формат ако той позволи размяна на военнопленници или открие пътя за разговори на лидерско равнище. На този фон в Маями пристигна руска делегация.

Принц Уилям прие да е патрон на военна благотворителна организация

Принц Уилям прие да е патрон на военна благотворителна организация

Асоциацията на Специалните въздушни служби SASRA е благотворителна организация, работеща в подкрепа на настоящи и бивши военнослужещи от подразделението

Руският вариант няма да мине: Зеленски посочи справедливия сценарий за териториите

Руският вариант няма да мине: Зеленски посочи справедливия сценарий за териториите

Що се отнася до териториалния въпрос, единственият възможен справедлив вариант днес е да „останем там, където сме“, каза украинският президент