20 Февруари, 2026

Нетаняху: Иран два пъти се е опитвал да убие Тръмп

Нетаняху: Иран два пъти се е опитвал да убие Тръмп

Израелският премиер подчерта, че страната му защитава свободата в Близкия изток и извън него. По думите му, Израел защитава и Европа.

Иран два пъти се е опитвал да убие президента на Съединените американски щати Доналд Тръмп. Това заяви министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху.

„Сега иранският режим бомбардира нашите граждански квартали, докато ние се целим в терористите. Това не е новост. Те два пъти се опитаха да убият президента Тръмп. Бомбардираха американски посолства. Убиха 241 морски пехотинеца в Бейрут. Убиха и раниха хиляди американци със своите самоделни взривни устройства в Ирак и Афганистан. Те горят американския флаг, те безкрайно скандират „смърт на Америка“. Нашият враг е и ваш враг. И като правим това, което правим, ние се справяме с нещо, което рано или късно ще застраши всички нас. Нашата победа ще бъде и ваша победа,“ – заяви Нетаняху във видеообръщение.

Израелският премиер подчерта, че страната му защитава свободата в Близкия изток и извън него. По думите му, Израел защитава и Европа.

„Ние правим това срещу тираничния и радикален ирански режим, който иска да създаде атомни бомби, за да ни унищожи, и иска да създаде балистични ракети, включително междуконтинентални балистични ракети, за да може да заплашва когото и където и да било по света. Като се защитаваме, ние също така защитаваме и другите. Защитаваме нашите арабски съседи, нашите арабски приятели в света, защитаваме Европа, помагаме да се защитават и Съединените щати, които постоянно ни помагат в нашата отбрана. Това е важна мисия,“ – добави Нетаняху.

Той също така анонсира операция на израелски пилоти в небето над Техеран. По думите на премиера, пилотите „ще нанесат на режима на аятоласите такива удари, които те дори не могат да си представят“.

„Мога да ви кажа, че имаме признаци, че висшите лидери на Иран вече си стягат куфарите. Те усещат какво наближава. Ще ви кажа какво можеше да се случи, ако не бяхме действали. Имахме информация, че този безскрупулен режим планира да предаде ядреното оръжие, което разработва, на своите терористични марионетки. Това е ядрен тероризъм на стероиди. Това би застрашило целия свят,“ – резюмира той.

Заслужава да се отбележи, че в това обръщение Нетаняху също поздрави Доналд Тръмп по случай рождения му ден, а американската армия – по повод 250-годишнината ѝ.

 

 

 

Сподели:

Коментари (0)

Унгария блокира заема от ЕС за Украйна от 90 млрд. евро

Унгария блокира заема от ЕС за Украйна от 90 млрд. евро

Според източници на Financial Times, на 20 февруари унгарският посланик в ЕС е възразил срещу това блокът да отпусне тази сума на Украйна, като емитира дълг, гарантиран от бюджета на ЕС

Германия: Решението за американските мита показа, че разделението на властите в САЩ работи

Германия: Решението за американските мита показа, че разделението на властите в САЩ работи

Глобалните мита на президента Тръмп са незаконни, постанови Върховният съд в САЩ на 20 февруари, остро отхвърляйки инициативата на Белия дом, съобщи по-рано Wall Street Journal

Канада: Върховния съд на САЩ показа, че митата на Тръмп са неоправдани

Канада: Върховния съд на САЩ показа, че митата на Тръмп са неоправдани

В същото време се отбелязва, че търговските ограничения, които засягат най-силно канадската икономика, остават в сила