31 Март, 2026

Нетаняху: Израел няма да допусне Иран да възстанови ракетната си програма

Нетаняху: Израел няма да допусне Иран да възстанови ракетната си програма

Бенямин Нетаняху, снимка: EPA/BGNES

Нетаняху увери, че Израел е солидарен с иранския народ на фона на продължаващите демонстрации.

Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че Израел няма да позволи на Иран да възстанови програмата си за балистични ракети, само няколко дни след като американският президент Доналд Тръмп отправи аналогична заплаха.

„Няма да позволим на Иран да възстанови производството си на балистични ракети и със сигурност няма да позволим да поднови ядрената си програма, която ние значително поразихме“, подчерта Нетаняху пред депутатите.

„Ако бъдем атакувани, последствията за Иран ще бъдат много тежки“, добави премиерът, цитиран от АФП.

Предупреждението на Нетаняху идва дни след като Тръмп заплаши да „изкорени“ ядрената и балистичната ракетна програма на Иран - след като двамата лидери се срещнаха в САЩ миналата седмица.

Израелски официални лица и медии изразиха загриженост през последните месеци, че Иран възстановява своя арсенал от балистични ракети, след като му беше нанесен ущърб по време на 12-дневната война с Израел през юни.

Тръмп заяви, че Иран „може би се държи лошо“ и търси нови ядрени обекти, които да заменят тези, които са били цел на американските удари по време на същия конфликт, както и да възстанови запасите си от ракети.

„Надявам се, че не се опитват да ги възстановят, защото ако го правят, няма да имаме друг избор, освен много бързо да унищожим това натрупване“, каза Тръмп, допълвайки, че отговорът на САЩ „може да бъде по-мощен от последния път“.

Тръмп обаче вярва, че Иран все още е заинтересован от сделка с Вашингтон относно ядрената си програма и ракетните си програми. Техеран отрича, че се стреми към ядрени оръжия.

Междувременно Нетаняху коментира, че протестите в Иран са „се разширили значително“.

„Много е възможно да сме в решаващ момент – момент, в който иранският народ ще вземе съдбата си в свои ръце“, заяви той в парламента.

Протестите в Иран избухнаха на 28 декември - търговците в столицата Техеран организираха стачка срещу високите цени и икономическата стагнация.

Оттогава те се обхванах и други градове, и се разшириха, като включиха и политически искания.

Нетаняху увери, че Израел е солидарен с иранския народ на фона на продължаващите демонстрации.

„Ние сме солидарни с борбата на иранския народ и с неговите стремежи към свобода, независимост и справедливост“, посочи Нетаняху по време на седмичното заседание на кабинета. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Ще унищожим петролната инфраструктура на Иран, ако няма сделка до 10 дни

Тръмп: Ще унищожим петролната инфраструктура на Иран, ако няма сделка до 10 дни

В публикация в своята мрежа Truth Social Тръмп написа, че САЩ водят „сериозни преговори" с „по-разумния режим" в Техеран, но добави зловещо предупреждение

The Telegraph: Украйна може да се окаже неочакван победител във войната на Тръмп с Иран

The Telegraph: Украйна може да се окаже неочакван победител във войната на Тръмп с Иран

Страните от Персийския залив проявяват интерес към украинските дронове-прехващачи, а това чоже да се окаже силен коз

Рубио: От иранския режим са фанатици, те са опасни и не бива да им се позволява да притежават ядрено оръжие

Рубио: От иранския режим са фанатици, те са опасни и не бива да им се позволява да притежават ядрено оръжие

В отделно интервю за „Ал Джазира“ той потвърди, че между САЩ и представители на Иран се водят разговори, предимно чрез посредници, но и с известен пряк контакт.