Източници, запознати с преговорите казаха, че разговорите изглежда се придвижват позитивно към споразумение.
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху е одобрил споразумението за прекратяване на огъня с Хизбула „по принцип“ по време на консултации по въпросите на сигурността с израелски служители. Това заяви източник, запознат с въпроса.
Израел все още има резерви относно някои подробности по споразумението. Очаква се те да бъдат предадени на ливанското правителство на 25 ноември, съобщи Си Ен Ен.
Тези и други детайли все още се обсъждат и множество източници подчертаха, че споразумението няма да бъде окончателно, докато не бъдат разрешени всички проблеми.
Споразумението за прекратяване на огъня трябва да бъде одобрено от израелския кабинет, което все още не се е случило.
Източници, запознати с преговорите казаха, че разговорите изглежда се придвижват позитивно към споразумение. Те обаче признаха, че Израел и Хизбула продължават да си разменят огън, подчертавайки, че една грешна стъпка може да преобърне преговорите.
През последните дни Хизбула обмисля подкрепеното от САЩ предложение за 60-дневна пауза на сраженията. Някои се надяват, че то може да формира основата на продължително прекратяване на огъня.
Израел започна мащабна офанзива в Ливан в средата на септември след месеци на размяна на атаки през границата, започнали на 8 октомври миналата година. Тогава Хизбула нападна контролираната от Израел територия в знак на солидарност с Хамас и палестинците в Газа.
Оттогава Израел започна сухопътна инвазия, уби редица лидери на Хизбула, включително един от основателите ѝ, Хасан Насрала, и рани хиляди души в атака с експлодиращи пейджъри. | БГНЕС
Още от Свят
Страхът вече е постоянен гост на руския елит - страх, който може да взриви системата на Путин
Съзнателно се превърнаха във винтчета от безмилостната бюрократична машина, в пленници на системата
В САЩ проверяват нарушаване на безопасността при полет на хеликоптера на Тръмп над Вашингтон
Президентският хеликоптер Marine One e излетял от площадка в Белия дом, за да извърши полет към военновъздушната база „Андрюс“
Техеран: Иран и Оман се споразумяха за нов маршрут през Ормузкия проток
„Географските координати на маршрута, предвиден от двете страни, са договорени и ако определени трети страни не възпрепятстват процеса, съвместното изявление на двете държави, съдържащо основните съображения и точките на съгласие, също е на финален етап на преглед и изготвяне“