25 Февруари, 2026

Нетаняху спешно лети за САЩ с важна мисия

Нетаняху спешно лети за САЩ  с важна мисия

снимка: архив

По време на ключовото посещение във Вашингтон израелският премиер ще се срещне с Доналд Тръмп, който полага усилия за прекратяване на 21-месечната война между Израел и палестинската групировка Хамас

Израелският премиер Бенямин Нетаняху се срещна с президента на Израел, преди предстоящото си ключово посещение във Вашингтон. Разговорите между двамата са били съсредоточени върху войната в Газа и усилията за разширяване на отношенията с арабските държави, съобщиха от президентството, съобщава АФП.

Очаква се Нетаняху да пристигне в Белия дом в понеделник за разговори с президента на САЩ Доналд Тръмп, който полага усилия за прекратяване на 21-месечната война между Израел и палестинската групировка Хамас.

В неделя в Доха трябваше да бъдат подновени непреки преговори, с посредничеството на Катар, Египет и Съединените щати.

„В посещението си във Вашингтон министър-председателят носи със себе си важна мисия — да придвижи напред споразумение за връщането на всички наши заложници у дома,“ заяви президентът Исак Херцог в официално изявление.

„Това е върховен морален дълг. Напълно подкрепям тези усилия, дори когато те изискват трудни, сложни и болезнени решения. Всички трябва да помним, че цената не е малка,“ добави той.

Двама палестински източници, запознати с преговорите, съобщиха пред АФП, че предложението включва 60-дневно примирие, в рамките на което Хамас ще освободи 10 живи заложници и ще върне няколко тела в замяна на палестински затворници, държани от Израел./ АФП

Сподели:

Коментари (0)

Мир между Украйна и Русия до 4 юли? Зеленски коментира новия краен срок на Тръмп

Мир между Украйна и Русия до 4 юли? Зеленски коментира новия краен срок на Тръмп

Президентът на страната, жертва на руската агресия, коментира съобщенията, че Съединените щати целят да прекратят войната до 4 юли, деня на 250-годишнината от независимостта на САЩ

САЩ гласуваха с “въздържал се” резолюцията на ООН за мира в Украйна

САЩ гласуваха с “въздържал се” резолюцията на ООН за мира в Украйна

С документа се призовава за незабавно и безусловно примирие и "всеобхватен, справедлив и устойчив мир"

Ескалация в Иран: Протестиращи се сблъскаха с лоялисти на режима

Ескалация в Иран: Протестиращи се сблъскаха с лоялисти на режима

Напрежението ескалира между антиправителствени активисти и проправителствени милиции, които се сблъскват в иранските университетски кампуси за четвърти пореден ден