19 Май, 2026

Нетаняху: Байдън е оповестил частичен вариант на мирния план за Газа

Нетаняху: Байдън е оповестил частичен вариант на мирния план за Газа

Бенямин Нетаняху

Крайнодесен коалиционен партньор обвини Нетаняху в опит да "прикрие нещо"

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви днес, че президентът на САЩ Джо Байдън, опитвайки се да прокара план за слагане край на войната в ивицата Газа, е оповестил само част от съдържанието му, предаде Ройтерс, цитирана от БТА и БНР. 

"Бойните действия ще бъдат спрени с цел връщане на заложниците и след това ще продължим да обсъждаме останалите неща", цитира думите на Нетаняху израелският правителствен говорител Давид Менцер.
Това идва като потвърждение на отказа на Израел да спре напълно офанзивата си срещу "Хамас" преди движението да бъде унищожено.

Крайнодесен коалиционен партньор на премиера Нетаняху го обвини днес в опит да "прикрие нещо" от предложения от Байдън мирен план за ивицата Газа и заплаши да напусне правителството.

Израелският министър на националната сигурност Итамар Бен-Гвир каза пред парламентарната си фракция, че Нетаняху го е поканил да прочете предложения план, но сътрудниците на премиера на два пъти не са пожелали да му връчат документа. Според Бен-Гвир всеки подобен план трябва да включва свалянето на "Хамас" от власт в ивицата Газа.

Друг твърдолинеен член на кабинета - министърът на финансите Бецалел Смотрич, също е заплашил да си подаде оставката, ако Израел приеме предложения план - той е категоричен, че единственото, което може да се предприеме, е да се увеличи военният натиск върху "Хамас".

"Опасното предложение, за което говори президентът Байдън, беше направено от военния кабинет без правомощия и в разрез със закона и не е обвързващо за израелското правителство и израелската държава", каза Смотрич.

Сподели:

Коментари (0)

WSJ: Военната машина на Русия върви зле – на земята и във въздуха

WSJ: Военната машина на Русия върви зле – на земята и във въздуха

В Русия нараства недоволството от война, която вече не се усеща далеч, тъй като петролните рафинерии горят, а властите ограничават интернета

Украйна: Путин може да обяви масова мобилизация след изборите заради загубите на фронта

Украйна: Путин може да обяви масова мобилизация след изборите заради загубите на фронта

Руският владетел може да обяви масова мобилизация след изборите за Държавна дума на Русия, предупреди зам.-ръководителят на президентската канцелария на Украйна бригаден генерал Павло Палиса

След серия от удари по петролен гигант на Русия, в Перм проведоха молитвени шествия

След серия от удари по петролен гигант на Русия, в Перм проведоха молитвени шествия

Руското православно духовенство в Перм проведе молитвени шествия след серия от удари с дронове върху петролна инфраструктура, включително рафинерии и помпени станции