17 Август, 2026

Израел е разгромил 18 от общо 24 батальона на "Хамас

Израел е разгромил 18 от общо 24 батальона на "Хамас
Бенямин Нетаняху

Израелските военни напредват в района на Хан Юнис.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че Израел е разгромил 18 от 24-те батальона на "Хамас", предаде БНР. Вчера той проведе среща с военнослужещи.
Нетаняху обеща войната в Газа да продължи докато Израел не смаже "Хамас" и не постигне освобождаването на стоте заложници, държани в анклава от атаката от 7 октомври.

Междувременно се съобщава, че израелските танкове от две седмици напредват в района на Хан Юнис. Боевете се възобновиха и в град Газа в северната част на анклава.

Същевременно Израел обяви, че ще продължи сухопътната си операция към Рафах, на южната граница с Египет, където сега живее повече от половината от над 2-милионното население на Газа, предимно в импровизирани палатки.

ООН призова всички страни да попречат на нова ескалация на напрежението в Близкия изток.

Американският държавен секретар Антъни Блинкън се срещна със саудитския престолонаследник принц Мохамед Бин Салман. Срещата продължи около два часа. Двамата са обсъдили регионална координация за постигане на „траен край на кризата". Блинкън е подчертал, че е важно да се отговори на хуманитарните потребности на населението на Газа и да се предотврати по-нататъшно разпространение на конфликта.

Според саудитски представители монархията все още е заинтересована от нормализиране на отношенията с Израел, но само ако има надежден план за създаване на палестинска държава.

Блинкън започна от Саудитска Арабия петата си обиколка в Близкия изток от началото на войната в ивицата Газа.


Сподели:
Скандални разкрития на „Politico“ за "Росатом" поставят под въпрос унгарската  АЕЦ „Пакш две“

Скандални разкрития на „Politico“ за "Росатом" поставят под въпрос унгарската АЕЦ „Пакш две“

Изданието се позовават на автентични поверителни документи, свързани с изграждането на египетската атомна централа "Ел Дабаа", уличаващи руската компания в нарушаване на правилата за безопасност и сигурност, което поставя Петер Мадяр в сложна ситуация

Ураганът “Лала” потопи Хавай, остави 200 000 жители без ток

Ураганът “Лала” потопи Хавай, остави 200 000 жители без ток

Природната стихия засегна южните райони на острова с внезапни наводнения, определени от представители на местните власти като “невиждани досега”

ЕС ще удари Русия с нови санкции наесен - готви най-мащабния си проект

ЕС ще удари Русия с нови санкции наесен - готви най-мащабния си проект

В интервю за германския вестник “Велт” естонският премиер и върховен представител на ЕС Кая Калас посочи, че натискът трябва да продължи, докато Русия не прекрати войната си в Украйна

Коментари (0)