28 Ноември, 2024

New York Times: ЕС планира да наложи най-оспорваната наказателна мярка на Русия

New York Times: ЕС планира да наложи най-оспорваната наказателна мярка на Русия

Налагането на петролното ембарго на агресора ще бъде подложено на преговори между държавите-членки на ЕС след 24 април

Европейският съюз подготвя най-оспорваната досега мярка за наказване на Русия за нахлуването й в Украйна - ембарго върху руските петролни продукти.

Блокът дълго време се противопоставяше на забраната на руския петрол заради огромните разходи за Германия и потенциала ѝ да наруши политиката в региона и да повиши цените на енергията. Но официални представители на ЕС и дипломати твърдят, че сега съюзът се насочва към приемането на поетапна забрана, която да даде на Германия и други държави време да си осигурят алтернативни доставчици, съобщи „Ню Йорк Таймс“.

Съюзът прие подобен подход по-рано този месец, когато забрани руските въглища, като предвиди четиримесечен преходен период.

Петролното ембарго няма да бъде подложено на преговори между държавите-членки на ЕС преди последния тур на изборите във Франция на 24 април, за да се гарантира, че въздействието върху цените на газа няма да помогне на десния популистки кандидат Марин льо Пен и да навреди на шансовете за преизбиране на президента Еманюел Макрон, заявиха официални лица.

Официални лица и дипломати, които говориха при условие за анонимност, заявиха, че все повече се засилва усещането, че мярката ще бъде предприета дори при липса на нови разкрития като зверствата в Буча, Украйна.

"Комисията и членовете на ЕС умно избягват да определят червени линии, които биха предизвикали отговор на санкции, откакто Русия нападна Украйна", каза Емре Пекер, директор в консултантската компания Eurasia Group.

Европейският съюз, който от началото на инвазията на 24 февруари предприе пет кръга от все по-тежки финансови санкции срещу Русия, е подложен на огромен натиск от страна на съюзниците да спре да подхранва хазната на Кремъл чрез закупуването на петрол. Досега те не са обсъждали вноса на газ от Русия, тъй като той остава твърде важен за големите европейски икономики, в частност за тази на Германия. /БГНЕС
Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство