13 Август, 2026

New York Times: Украйна почти е спряла да нанася удари по Русия с ракети ATACMS и Storm Shadow

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Когато страната е получила разрешението за удари, вероятно е разполагала само с около 50 ракети

Украйна почти е спряла да нанася удари по Русия с ракети ATACMS и Storm Shadow, пише The New York Times.

Изглежда, че украинските запаси от ракети са изчерпани, а нови доставки не се предоставят. Ракетите ATACMS са останали само за крайни случаи, според публикацията.

През средата на ноември Украйна получи дългоочакваното разрешение да използва западни ракети за удари по руска територия. След активно използване в първите дни, интензивността на тези удари значително е намаляла, отбелязва изданието.

Според висши служители на НАТО, употребата на тези ракети е била ефективна, макар че въздействието е било ограничено и не е променило траекторията на войната. Адмирал Роб Бауър, най-високопоставеният военен офицер в НАТО, наскоро заяви, че ударите с ATACMS "сериозно са засегнали редица оръжейни заводи и складове за боеприпаси в Русия". Той подчерта, че това е принудило Русия да премести логистичните си обекти по-далеч от фронта.

Когато Украйна е получила разрешението за удари, вероятно е разполагала само с около 50 ракети ATACMS, твърдят американски служители, цитирани от The New York Times. Те отбелязват, че шансовете за получаване на нови доставки са минимални, тъй като ограничените запаси на САЩ са предназначени за Близкия изток и Азия.

Британски представители, които също позволиха използването на ракети Storm Shadow срещу руски цели, наскоро заявиха, че нямат възможност да предоставят допълнителни ракети.

Според данни, базирани на руски източници (на които обаче УНИАН не препоръчва да се доверяваме), Украйна е извършила поне шест ракетни удара срещу руска територия, използвайки минимум 31 ракети ATACMS и 14 Storm Shadow. Най-разрушителната атака е била на 20 ноември срещу руски команден бункер в Курска област.

На 21 ноември Русия отговори с ракетен удар по Днепър, а седмица по-късно руският началник на Генералния щаб Валерий Герасимов проведе телефонен разговор с Вашингтон за обсъждане на риска от ескалация. След това Украйна спря да използва ATACMS и Storm Shadow за две седмици.

Анализатори смятат, че Украйна намалява ударите, защото е поразила ключови цели, които е планирала. Останалите ракети се запазват за изключително важни цели в бъдеще.

Сподели:
Киев потвърди ударите по фрегатите „Адмирал Есен“ и „Адмирал Макаров“ – носители на ракети „Калибър“

Киев потвърди ударите по фрегатите „Адмирал Есен“ и „Адмирал Макаров“ – носители на ракети „Калибър“

Фрегаттата „Адмирал Есен“ е сред трите руски кораба, които бяха ударени в нощта срещу 12 август. Поразен е и патрулният кораб „Василий Биков“, както и инфраструктурата на нефтобазата „Грушовая“, петролния терминал „Шесхарис“ и радиолокационната станция 30Н6Е, която е част от зенитно-ракетния комплекс С-300

Епидемията от ебола в Конго е на път да надмине най-смъртоносната в историята

Епидемията от ебола в Конго е на път да надмине най-смъртоносната в историята

Епидемията беше обявена на 15 май, но властите сега твърдят, че тя е започнала още през февруари.

Асен Василев: Разбираемо е защо  бащите на убийците харесват „Прогресивна България“

Асен Василев: Разбираемо е защо бащите на убийците харесват „Прогресивна България“

"Никой български премиер не си е позволявал подобно предателство към българския народ. Нито такава безподобна наглост", казва той. 

Коментари (0)