10 Април, 2026

НФСБ възмутени от Румен Радев, искат извинение за " поругания български език и достойнство"

НФСБ възмутени от Румен Радев, искат извинение за " поругания български език и достойнство"

Българското президентство не е столова в централата на НАТО, подчертават от партията на Валери Симеонов

 Националният изпълнителен комитет на ПП НФСБ настоява президентът Радев да се извини на българския народ за повторното недостойно и унизяващо нацията поведение, поругало както свещения български език, така и националното достойнство на всеки българин". Това се казва в позиция на Националния изпълнителен комитет на НФСБ.

Възмущението на партията на Валери Симеонов е заради срещата между българския държавен глава и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, която бе проведен на 1 март в Президентството на английски език.

"На 01 март 2019 г. в Президентството на Република България президентът Радев разговаря с генералния секретар на НАТО г-н Йенс Столтенберг не на официалния български език, а на чужд език - английски. Унизително, цинично и арогантно! Като, че ли българското Президентство е столова в централата на НАТО!", възмущава се ръководството на НФСБ. Според тях с поведението си президентът Радев нарушава не само чл. 3, но и чл. 36, ал. 1 от Конституцията, който прокламира, че "ползването на българския език е право и задължение на българските граждани", но и "унижи не само свещения език на Вазов, Ботев и Хайтов "език свещен на нашите деди", но и целия български народ, който по Конституцията е призван да представлява...Унижи го за втори път, след като позорно и гузно премълча назидателната реч на Руския патриарх Кирил точно преди една година", посочват още от НФСБ.

"Между другото г-н Радев, на какъв език, бихте посрещнали президента на република Турция Реджеп Тайип Ердоган?", питат от НФСБ.

"Съзнавайки, че юридически трудно бихме обосновали достатъчна тежест на нарушението, за да искаме отстраняване от длъжност на президента за нарушение на Конституцията по чл. 103 от основния ни закон, ние се обръщаме към основния блюстител на законността в Прокуратурата, с искане да се произнесе по законосъобразността на действията на държавния глава", настояват "патриотите" на Валери Симеонов.

Сподели:

Коментари (0)

Списъци, пари и документи на мъртви души: МВР разби схема за купуване на гласове в Монтана

Списъци, пари и документи на мъртви души: МВР разби схема за купуване на гласове в Монтана

Операции за противодействие на купуването на гласове се извършват в цялата страна преди предсрочните парламентарни избори

Планирана ротация на американски военнослужещи на полигон „Ново село“

Планирана ротация на американски военнослужещи на полигон „Ново село“

Общо 625 военнослужещи ще пристигнат на летище Варна, откъдето ще бъдат транспортирани до съвместното българо-американско съоръжение на Учебен полигон „Ново село“

Облаци и дъжд, в планините на места ще превалява сняг

Облаци и дъжд, в планините на места ще превалява сняг

Максималните температури ще бъдат между 10° и 15°, в София – около 10°.